Zemanův kancléř Mynář byl obviněn z trestného činu poškozování finančních zájmů EU

ČTK

Vedoucí kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář s manželkou Alexandrou | FOTO: ČTK

Pražský hrad informoval, že dnes bylo kancléři Vratislavu Mynářovi „nepravomocně sděleno obvinění z trestného činu poškozování finančních zájmů Evropské unie“. Mynář v prohlášení označil případ za účelový a mediálně živený. Někteří novináři prý věděli o jeho obvinění dříve než on. Je to podle něj uměle vykonstruovaná kauza s politickým podtextem.

„Server Neovlivní.cz dnes uvedl, že policie se chystá Mynáře obvinit kvůli dotaci na penzion v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Podle dřívějších informací úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava, který spravuje rozdělování části dotací EU, v minulosti přidělil Mynářově firmě Clever Management evropskou dotaci šest milionů korun na stavbu penzionu. Po kontrole financování, při které narazil na pochybnosti, úřad požádal policii o prověření této dotace.“ (ČTK)

archiv

Neovlivní.cz o kauze píše: „»Věc je stále ve stadiu prověřování. Nic víc v tuto chvíli říkat nebudeme,« uvedl mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma.

Policie se o kancléřovu dotaci zajímá od roku 2019, kdy na její okolnosti upozornila protikorupční organizace Transparency International a pořad Reportéři ČT.

»Na vybudování penzionu v Osvětimanech byly získány hned dvě problematické dotace, jedna v hodnotě 13 milionů a druhá 6 milionů korun. První zmíněnou dotaci obdržel od ministerstva školství v roce 2007 spolek Chřibák, ve kterém kancléř Mynář působí jako hospodář. Tento spolek vznikl s cílem rozvíjet místní sportovní areál, který rovněž patří Vratislavu Mynářovi,« popsala případ Transparency International, jejíž zástupci proto podali trestní oznámení. A to pro podezření z trestných činů dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie.“

„Dotace byla určena na ubytovnu pro sportovce, ze které však na konci roku 2008 stála pouze hrubá stavba. A právě tato hrubá stavba pronájmem přešla na firmu hradního kancléře CLEVER MANAGEMENT, s. r. o., která si již chystala podklady pro další dotaci z ROP Střední Morava, aby na místě ubytovny mohla vybudovat penzion s wellness centrem. CLEVER MANAGEMENT, s. r. o., nakonec tuto dotaci skutečně v roce 2009 od Regionálního operačního programu obdržela,“ píší v oznámení zástupci Transparency.

F24

Ministerstvo školství před rokem rozhodlo, že z celkem třináctimilionové dotace má být vráceno 975 tisíc korun, protože byla porušena dotační podmínka zákazu pronájmu nemovitosti.

„Následně pak Úřad regionální rady ROP Střední Morava dospěl k závěru, že i šestimilionová dotace na wellness penzion v Osvětimanech, provozovaný Vratislavem Mynářem, neměla být poskytnuta,“ píše Neovlivní.cz.

Na stránkách Hradu se píše:

Vyjádření: Případ je od počátku účelový a mediálně živený. Důkazem je to, že informaci o mém obvinění věděli někteří novináři dříve než já. Úniky z vyšetřovacích spisů jsou bohužel v tomto státě už pomalu normou. Od samého počátku se jedná o uměle vykonstruovanou kauzu, která má politický podtext. Nemám co tajit a vše jsem zveřejnil v reportážích na Facebooku a webových stránkách www.hrad.cz. Nenechám se zastrašit a ke své obraně využiji všech možností, které mi český právní systém poskytuje. Proti sdělení obvinění jsem proto okamžitě podal stížnost na postup státního zastupitelství a můj právní zástupce připravuje žalobu na náhradu škody na ROP Střední Morava.
Ing. Vratislav Mynář, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner