Zemanův milionový výlet: Jaký byl účet za návštěvu starých přátel ve Vídni

Prezident Miloš Zeman (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Prezidentova tradiční dovolená na Vysočině má evokovat zasloužený odpočinek hlavy státu. Faktem však je, že část oficiálního Zemanova programu se už déle nese spíše v lehčím „dovolenkovém“ tempu. Dobře to ilustruje srovnání dvou Zemanových cest do Rakouska. Zatímco ještě před dvěma lety byla jeho návštěva Vídně skutečně pracovní, letos šlo o čistě zdvořilostní dvoudenní pobyt, který měl spíše narušit debatu o prezidentově nicnedělání. HlídacíPes.org dal dohromady účet za tuto zatím poslední Zemanovu zahraniční cestu.

Krátké jednání prezidentů, tisková konference a oběd. Oficiální program prezidenta při návštěvě Vídně letos v červnu začínal až v 11 hodin dopoledne a celkem se vešel zhruba do 150 minut. I tak byla ale návštěva dvoudenní, když prezident s delegací přiletěl do Vídně už o den dříve.

Zeman se soukromě potkal s Eduardem Harantem z české krajanské komunity a také se svými starými známými z rakouské politiky – exprezidentem Heinzem Fischerem a exkancléřem Franzem Vranitzkym.

S nimi se sešel i při své předchozí návštěvě Vídně v dubnu 2019, tehdy ale během tří dnů v Rakousku stihl i další aktivity, jež se od hlavy státu při podobných cestách očekávají.

Zúčastnil se zasedání Česko-rakouského hospodářského fóra, sešel se s krajany i zástupci českých a rakouských příhraničních regionů a navštívil rakouský parlament. Čas našel i na Norberta Hofera z opoziční strany Svobodných, kterého předtím podporoval v kandidatuře na rakouského prezidenta právě proti stávající hlavě státu Alexanderu Van der Bellenovi – toho Zeman mimochodem oslovuje „Milý Sašo“.

()

Statisíce za hotel i letadlo

To, že byla Zemanova předloňská návštěva Vídně podle diplomatické terminologie oficiální a ta letošní „jen“ pracovní, však nesrovnatelně volnější itinerář poslední cesty příliš neospravedlňuje.

Letošní Zemanův program se podle dostupných informací odehrál převážně v hotelu a jeho oficiální část pak v nedalekém Hofburgu. I taková nijak komplikovaná cesta se zhruba dvacetičlennou delegací však státní rozpočet přišla na částku výrazně převyšující půl milionu korun. Vyplývá to z faktur, které HlídacíPes.org získal od ministerstva zahraničí na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Zahraniční cesty prezidenta republiky se finančně pokrývají z několika zdrojů. Kromě samotné Kanceláře prezidenta republiky se na nich výrazně podílí právě ministerstvo zahraničí, dále ministerstvo obrany, které platí dopravu vládním letadlem, případně ministerstvo vnitra. Potvrzuje to i červnové usnesení vlády, kterým kabinet náklady na Zemanovu cestu do Vídně schválil. Konkrétní celková suma v něm chybí, základní představu si však i s využitím zmíněných faktur udělat můžeme.

Ministerstvo zahraničí proplatilo delegaci náklady za ubytování, pronájem vozů pro prezidentskou kolonu ve Vídni, část tlumočnických služeb, květinový dar a oběd pro část delegace v restauraci vedle Hofburgu. Celkově šlo o faktury za 15 966 eur, tedy asi 415 tisíc korun.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

K tomu je třeba připočíst náklady na cestu proplácené z dalších zmiňovaných zdrojů, tedy především z ministerstva obrany na dopravu leteckým speciálem, z ministerstva vnitra na zajištění ochrany ústavních činitelů a z rozpočtu dalších vysílajících organizací na cestovní náklady těch členů delegace, kteří nepracují ani v Kanceláři prezidenta republiky, ani na ministerstvu zahraničí.

„Náklady na přepravu delegace prezidenta republiky Miloše Zemana při dvoudenní návštěvě Rakouska budou v plné výši vyčísleny až na konci tohoto měsíce. V tuto chvíli tedy nejsme schopni poskytnout kompletní částku. Odhadovat nebudeme,“ odpovědělo na dotaz HlídacíPes.org ministerstvo obrany.

Příště vlakem?

Z jiných údajů o nákladech na cesty vládním speciálem (například senátem původně kalkulované náklady na let šéfa horní komory s delegací na Tchaj-wan ve výši čtyři miliony korun) však lze odvodit, že by ani v případě výrazně kratšího letu do Vídně a zpět nešlo o zanedbatelnou sumu.

Kolik za podobné cesty platí samotná prezidentská kancelář, lze vyčíst z účtu za zmíněnou předchozí návštěvu Miloše Zemana v Rakousku v roce 2019, kdy Hrad vlastní výdaje na cestu vyčíslil na zhruba 125 tisíc korun.

Dohromady i s leteckou dopravou tedy mohla prezidentova programově nenáročná dvoudenní cesta za starými přáteli z rakouské politiky české daňové poplatníky přijít na částku kolem milionu korun.

Za zmínku stojí, že jak Van der Bellen, tak jeho předchůdce ve funkci rakouského prezidenta Heinz Fischer přijeli v minulých letech na návštěvu Prahy vlakem. Český prezident ovšem i do sousední země důsledně létá – a tomu odpovídají i vyšší náklady.

Jakkoli milionová suma za dvoudenní výlet hlavy státu do Rakouska nevypadá v kontextu stamilionových hradních výdajů nijak hrozivě, dosti kontrastuje s každoroční pózou lidového prezidenta, který si na dovolené vystačí jen s bodyguardy a gumovým člunem u rybníka na Vysočině.

Převzato s laskavým svolením redakce serveru HlídacíPes.org.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]