Babiš po setkání: Zeman je na tom dobře, kondici má jako před hospitalizací

Končící premiér Andrej Babiš navštívil v nemocnici prezidenta Miloše Zemana (Jiří Ovčáček/Kancelář prezidenta republiky)

Končící premiér Andrej Babiš navštívil v nemocnici prezidenta Miloše Zemana | FOTO: Jiří Ovčáček/Kancelář prezidenta republiky

Prezident Miloš Zeman byl dnes v Ústřední vojenské nemocnici v Praze (ÚVN) přeložen na lůžko dlouhodobé péče. Důvodem je především to, aby mohl přijímat návštěvy. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí ÚVN Jitka Zinke. Návštěvy budou moct trvat nanejvýš 30 minut a musí dodržovat stanovená opatření proti šíření epidemie. Přeložení hned využil končící premiér Andrej Babiš, který hlavu státu navštívil v pondělí odpoledne. Zeman je na tom podle něj dobře.

„Prognózy nebyly dobré, jsem proto překvapen, jak moc se stav pana prezidenta zlepšil. Mám z toho velkou radost, je to dobrá zpráva,“ oznámil po schůzce přítomným novinářům Babiš. Kondici a stav hlavy státu přirovnal k době, kdy se se Zemanem setkával v Lánech na pravidelných pracovních večeřích před jeho hospitalizací. Prezident podle něj normálně pracuje.

„Řekl jsem mu, že naše vláda pracuje, covid řešíme každý den. Naším úkolem je ochránit lidi, přesvědčit je k očkování. Pana prezidenta jsem ujistil, že epidemii řešíme s maximálním nasazením tak, jako kdybychom měli vládnout další čtyři roky,“ tvrdí premiér v demisi. Zeman byl v posledních dnech na rehabilitačním oddělení, kam za ním jeho blízcí či spolupracovníci až na výjimky nemohli, protože nemocnice zakázala návštěvy kvůli epidemii covidu-19.

Týdeník FORUM (Lucie Batková / FORUM 24)

„S primárním záměrem umožnit uskutečnění očekávatelných návštěv u prezidenta republiky Miloše Zemana byl pacient přemístěn 15. listopadu 2021 na lůžko dlouhodobé péče,“ uvedla v pondělí Zinke. Dodala, že všechny návštěvy u pacientů na lůžkách dlouhodobé péče nesmějí trvat déle než 30 minut, musí se uskutečnit na pokoji, kde je dotyčný hospitalizován, a u pacienta nesmí být v jeden okamžik více než dva lidé. Návštěva musí mít nasazenu ochranu úst a nosu, nesmí mít příznaky respiračního onemocnění a musí se prokázat dokončeným očkováním, proděláním onemocnění covid-19 nebo platným testem.

„Vždy je žádoucí konzultovat vhodnost termínu a času návštěvy s ošetřujícím personálem, aby návštěva byla plánována vhodně pro pacienta, mimo dobu, kdy probíhají například vyšetření, stravování, hygiena a podobně,“ dodala mluvčí.

Jako první za Zemanem přijel právě Babiš, a to v 17:00 před večerním jednáním vlády. Od převozu prezidenta do nemocnice 10. října spolu mluvili pouze telefonicky.

V úterý Zemana v nemocnici navštíví slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Tento týden má hlava státu přijmout také předsedu ODS Petra Fialu, kterého prezident pověřil sestavením vlády. Bylo avizováno, že se oba politici sejdou ve středu odpoledne. Kandidát na premiéra chce hlavu státu seznámit s personálním obsazením kabinetu. Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář v minulých dnech uvedl, že prezident by se rád scházel i s adepty na ministry.

Zeman se v ÚVN léčí od 10. října kvůli zhoršení svého chronického onemocnění, původně byl na klinice intenzivní medicíny. Chirurg Pavel Pafko, který je členem prezidentova lékařského konzilia, dříve serveru iROZHLAS.cz řekl, že Zeman má chronické jaterní onemocnění, a naznačil, že jde o cirhózu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]