Redakce Respektu a Aktuálně.cz zjistily, že poradce prezidenta Miloše Zemana se chystá na konci týdne odjet do Ruska. Návštěvu zajišťuje ruská vicepremiérka. Co tak najednou?
Respekt.cz píše, že „Nejedlý míří do Ruska krátce poté, co premiér Andrej Babiš překvapivě prohlásil, že chce odsunout stamiliardový jaderný tendr na dostavbu Dukovan. Zakázky se chce účastnit i Rosatom, který prosazuje právě Pražský hrad a Miloš Zeman. Nejedlý ale tvrdí, že o tom v Rusku jednat nebude.“
Tomu ale mohou věřit jen malé děti. Rusům se jejich jaderné snahy u nás teď poněkud komplikují. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí najednou sdělil, že deset měsíců před volbami o dostavbě jaderného bloku v Dukovanech by jeho vláda rozhodovat neměla.
„Rozhodně nejedu řešit Dukovany a Rosatom, to nespadá do mé kompetence,“ tvrdí Martin Nejedlý Respektu a Aktuálně.cz. Ministr zahraničí Tomáš Petříček ovšem o Nejedlého cestě nic neví: „O této cestě informován nejsem.“
Jak Respekt uvádí, „Martin Nejedlý se už v roce 2017 na uzavřeném jednání tajně setkal s šéfem státní firmy Rosatom Alexejem Lichačovem. Bylo to předtím, než vláda začala tendr na dostavbu jaderné elektrárny připravovat. Jak tehdy napsal Respekt, Lichačov se s Nejedlým setkal na příkaz týmu prezidenta Putina.“
Vazby Nejedlého na Rusko jsou zjevné už jen z toho, co oficiálně víme. Mnoho nevíme, protože Nejedlého životopis o jeho aktivitách v Rusku v 90. letech neříká prakticky nic. Nejedlý ale nemá žádnou oficiální funkci, tak si může užívat mlčení. Má ovšem diplomatický pas, který se mu povedlo z Hradu zařídit. Je přitom značně pochybné, že by taková osoba získala třeba bezpečnostní prověrku. Jenže jak známo, na takové detaily se na Zemanově Hradě dávno nehraje. V srpnu 2007 se dohodl s nadnárodní ropnou společnosti LUKOIL a založil společnost LUKOIL Aviation Czech, kde působil jako jednatel. LUKOIL Aviation Czech dodávala letecké palivo Českým aeroliniím, nakonec ale skončila v likvidaci.
Při zaplacení dluhů nakonec pomohli Rusové. „Před likvidací měla firma dluhy přesahující sto milionů. Ruský Lukoil do ní ve třech splátkách poslal okolo 180 milionů korun. Oslovení experti odhadují, že peníze mohly být použity právě na splacení vysokých dluhů firmy, dodává deník. Pokuta se týkala nevrácení části leteckého paliva státu. Firma odebrala palivo za zhruba 276 milionů korun, zpět však vrátila jen necelou polovinu. Správa proto Lukoilu uložila smluvní pokutu, jenže firma ji odmítla zaplatit. Argumentovala třeba tím, že nárok je promlčený nebo že správě nevznikla žádná škoda. Věc se pak dostala k soudu. Loni v červnu (psáno 2016, pozn. red.) Obvodní soud pro Prahu 1 řekl, že Lukoil Aviation Czech musí státu zaplatit 27,5 milionu korun. 27. dubna sankci potvrdil i odvolací soud, který původní částku ještě navýšil o 257 tisíc korun.“ (iRozhlas.cz)
To by měl být pan Nejedlý skoro Rusům dost vděčný, ne?
V rámci oslav 70. výročí druhé světové války v květnu 2015 Zemana Nejedlý doprovázel na schůzku s prezidentem Putinem. Našeho tehdejšího velvyslance Vladimíra Remka, nechali potupně za dveřmi. Z toho můžeme usuzovat, že Nejedlý, ač žádnou oficiální funkci nemá, je víc než velvyslanec.
Aspoň víme, že je rozhodování o důležitých záležitostech naší strategické bezpečnosti v kvalifikovaných rukou. Od nás se vůbec jezdívalo do Moskvy se radit, jak to tady všechno hezky zvládnout. V Kremlu poradí rádi.