Reakce muže v úřadu českého prezidenta na cestu předsedy senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan vzbudila pozornost světových médií. Ta prostřednictvím zprávy agentury Reuters připomínají Zemanovy snahy o úzké obchodní a politické vazby s Čínou, poznamenané planými přísliby investic, a zasazují Zemanovo počínání do kontextu zájmů nejbohatšího muže v zemi.
„Česká republika, podobně jako většina ostatních zemí, nemá formální diplomatické vztahy s Tchaj-wanem, jakkoliv ten je v zemi velkým investorem,“ postihuje zpráva paradoxní situaci kolem demokratického ostrovního státu, jejž Čína vydává za vlastní území.
Jak vysvětluje zpráva Reuters, Zemanova vstřícnost k Číně vzhledem k nenaplněným příslibům investic rozděluje politiky. V této souvislosti zmíněná zpráva, již převzal mimo jiné i server Politico, zároveň připomíná, že mnohé české firmy v Číně nakupují či tam vyvážejí zboží nebo služby a činný je tam i nejbohatší Čech Petr Kellner, který je se svým Home Creditem jedním z největších poskytovatelů spotřebitelských úvěrů v Číně. Platnost této naznačené spojitosti spočívá v nutnosti ucházet se v Číně u podobných aktivit o státní licenci, o niž firmy mohou také kdykoli přijít, a komunistický režim od podnikatelů vyžaduje maximální vstřícnost a poslušnost.
Reuters zmiňuje Zemanova slova o klukovině, provokaci i ta o poškozování firem, a doplňuje i reakci premiéra Andreje Babiše, který zas přislíbil, že bude bojovat za to, aby výpadkům zakázek pro české firmy zabránil.
I Babišova slova stojí za zmínku, neboť budí zdání, jako by jediným výsledkem cesty Vystrčilem vedené delegace byla snaha čínských aparátčíků o pomstu na českých podnikatelích. Babiš se Zemanem cíleně přešli kladný mezinárodněpolitický ohlas na předmětnou cestu, stejně jako zpětnou vazbu podnikatelů ohledně navázaných kontaktů a předjednaných investic s Tchaj-wanem, který je 14x významnějším obchodním partnerem České republiky než Čína.