Zemanův poradce Kmoníček se stane velvyslancem v USA

Hynek Kmoníček  (ČTK)

Hynek Kmoníček | FOTO: ČTK

Dosavadní ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček se stane velvyslancem ve Spojených státech. Kancelář prezidenta dnes obdržela oficiálně informaci, že dostal dostal takzvaný agrément, tedy souhlas, informoval na twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

„Hynek Kmoníček bude nadále působit jako zahraničněpolitický poradce prezidenta republiky,“ doplnil.

V rozporu s pravidly diplomacie představil Kmoníčka jako budoucího velvyslance České republiky v USA už během své zářijové návštěvy ve Spojených státech prezident Miloš Zeman. Obvykle nového velvyslance navrhuje ministr zahraničí vládě a po schválení je návrh předložen prezidentovi. Ten velvyslance jmenuje. Údaje o něm jsou pak odeslány přijímající zemi, která v řádu týdnů až měsíců vysloví souhlas (agrément); jeho odepření je výjimečné. Až poté je podle zvyklostí obvyklé zveřejnit jméno nového velvyslance.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]