Říjnová čtyřdenní hospitalizace Miloše Zemana byla hrazena z běžného zdravotního pojištění. Podle Kanceláře prezidenta republiky péče o Zemana v Ústřední vojenské nemocnici „nebyla spojena s nadstandardy“. Jiné nemocnice oslovené redakcí HlídacíPes.org ale takovou péči pacientům vůbec neposkytují.
Hrad hospitalizaci prezidenta zdůvodňoval i očekávaným náročným programem během státního svátku 28. října. V nemocnici prý Zeman neprodělal žádný zákrok, pouze odpočíval, rehabilitoval a dostával „intenzifikovanou výživu“.
HlídacíPes.org zjišťoval, kolik Zemanův „rekondiční pobyt“ – jak hospitalizaci nazval hradní mluvčí Jiří Ovčáček – stál a kdo tyto náklady uhradil. Na základě žádostí podle zákona 106 o svobodném přístupu k informacím dorazily dvě odpovědi. Z Hradu a z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN).
„Zdravotní péče poskytnutá prezidentu republiky ve dnech 16.–20. října 2019 nebyla spojena s nadstandardy, a tudíž není důvodu, aby nějaké výdaje s touto péči spojené Kanceláři prezidenta republiky fakturovala,“ odpověděla prezidentská kancelář s tím, že tuto informaci jí poskytla sama nemocnice.
Podle deníku Blesk měl Miloš Zeman během pobytu v ÚVN k dispozici polovinu patra, i když nemocnice kvůli prezidentovi prý nemusela přemisťovat jiné pacienty.
Nemocnice nabízí přes sedmdesát nadstandardních pokojů, jejich cena za den pobytu se v závislosti na konkrétním oddělení pohybuje v jednolůžkové variantě zhruba mezi 800 a 1800 korunami. Vedení nemocnice ale tvrdí, že prezidenta se tento ceník netýkal.
Zdravotní péče poskytnutá Zemanovi podle ÚVN „byla hrazena zcela standardním způsobem z povinného veřejného zdravotního pojištění“, odepsal ředitel nemocnice Miroslav Zavoral.
Neposkytujeme. Nikde
HlídacíPes.org oslovil v této souvislosti náhodně vybraná nemocniční zařízení s dotazem, zda by v nich byl tzv. „rekondiční pobyt“ pro běžného pacienta možný. Byly mezi nimi jak velké pražské nemocnice, největší poskytovatel nemocniční péče v Česku – regionální Krajská zdravotní, tak i menší zařízení.
Doplňující otázky – například, zda jsou takové pobyty hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, nebyly třeba. Odpověď ze všech zařízení, která se rozhodla na dotaz reagovat, totiž byla v zásadě stejná:
„Tyto pobyty v naší nemocnici neposkytujeme.“ (Mluvčí Městské nemocnice v Litoměřicích Naděžda Křečková)
„Nemocnice Na Homolce tzv. rekondiční pobyty neposkytuje.“ (Mluvčí Nemocnice Na Homolce Martina Dostálová)
„FN Motol rekondiční pobyty neposkytuje.“ (Mluvčí FN Motol Pavlína Danková)
„Pacientům můžeme pouze doporučovat – např. rehabilitaci nebo lázeňskou léčbu –, tu však navrhuje praktik. Rekondiční pobyty v našem portfoliu nemáme.“ (Mluvčí Nemocnice Na Bulovce Simona Krautová)
„Fakultní nemocnice Ostrava tzv. rekondiční pobyty neposkytuje.“ (Petra Petlachová, mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava)
„Krajská zdravotní, a. s., v žádné ze svých pěti nemocnic tzv. rekondiční pobyty neposkytuje.“ (Ivo Chrástecký, mluvčí Krajské zdravotní, která spravuje nemocnice v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově)