Zemanův respekt ke svobodě slova. Kdo je tady duševně nenormální, pane prezidente?

Miloš Zeman s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. (ČTK)

Miloš Zeman s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. | FOTO: ČTK

Prezident Miloš Zeman posunul v úterý 12. dubna opět hranice možného a představitelného. Na Pražský hrad si pozval představitele policie, aby jim poděkoval za to, že mu pomáhají udělat z České republiky policejní stát, a své názorové odpůrce nejen zesměšnil, ale označil je za duševně choré. Takto si totiž naše hlava státu představuje svobodu.

Až dechberoucí nehoráznost předvedl prezident zejména svým projevem. Začal tím, že poděkoval za zásahy 17. listopadu – samozřejmě, to by nebylo dobře, kdyby někdo rušil jeho schůzku s kamarádem Konvičkou nebo dokonce narušoval zájezd z Osvětiman. Když už sem Zemanovi fanoušci jeli z takové dálky, bylo by smutné, kdyby zjistili, že třeba existují lidé, kterým nikdo nerozdává žádná mávátka (dopředu upozorňuji všechny diskutující, že jsem byla na akci s červenými kartami a nikdo z americké ambasády tam nic nerozdával) a kteří si nemyslí, že stát na jednom pódiu s extremisty a bránit studentům vstoupit na jejich pietní místo je v pořádku.

Eric Drooker

Ale samozřejmě už uběhl nějaký čas, a tak se chvíli mohlo zdát, že se podobné věci opakovat nebudou. Normalizační móresy, které se zejména v Praze projevily s čínskými vítači a se zavíráním Pražského hradu před řádně nahlášenými názorovými odpůrci, ale ukázaly, že prezident to se zaváděním vlastního režimu myslí opravdu vážně.

Prezident České republiky je schopen v oficiálním projevu říci, že ti, kdo protestují proti porušování lidských práv v Číně, zapalují auta. Zatáhl do celé věci kauzu Řízkárna, naprosto nesmyslně, jen aby pro své věrné vytvořil další zkratku, kterou budou moci používat na Facebooku, na němž nejsou potřeba souvislosti.

Policisté v civilu přišli na FAMU zjišťovat, kdo v oknech fakulty vyvěsil tibetskou vlajku. (reprofoto ČT24)

„Je třeba odlišit lidi, kteří svobodně vyjadřují svůj názor, od různých Kalousků, kteří se pouze zviditelňují šaškovskými akcemi,“ prohlásil dále Zeman. Samozřejmě, Kalousek tedy nemá právo na svůj názor, má ho maximálně ten, kdo stojí v koutě a mlčí, aby si ho náhodu někdo z Hradu nevšiml. Kdo jiný názor projeví, je podle Zemana šašek, levicový extremista, radikál, zoufalec z pražské kavárny, kýmsi tajemným placený novinář, obecní blázen nebo antichartista, kterého je potřeba zatknout, umlčet, urazit či zesměšnit.

Ještě ale vlastně můžeme být rádi, že nám prezident řekl pouze to, že čínský prezident je druhý nejvýznamnější muž planety, protože kdyby se zmínil i o tom prvním, je velmi pravděpodobné, že pro něj je to Vladimir Putin.

Eric Drooker

„A já bych skončil, jak mě znáte, bonmotem. Váš nevděčný úděl, často spočívá v tom, že bráníte projevu duševně nenormálních lidí, a v tom jste tak trochu podobní psychiatrům,“ řekl nakonec Zeman. Ano. Někdy se opravdu zdá, že místo policejních kordonů by bylo lepší právě psychiatra zaměstnat v hradním lékařském konziliu. Třeba by se pak s tou nutkavou potřebou rozdmýchávat nenávist a dovádět tuhle nesmyslnou hru až do krajností podařilo něco udělat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]