Prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor čínské televizi CCTV. Zaznělo v něm například to, že Jaromír Jágr bude tváří olympijských her v Pekingu v roce 2022. Prezident hovořil hlavně o ekonomice, chválil ale také čínského prezidenta. O problematice lidských práv nezaznělo v interview vůbec nic.

Hlavním tématem rozhovoru byl projekt tzv. Nové hedvábné stezky. Došlo ale i na další věci. „Asi víte, že tváří hokejového turnaje Zimních olympijských her v Pekingu v r. 2022 bude Jaromír Jágr, který mě doprovodí na nejbližší cestu do Číny. Víte také, že jsem podpořil technologickou firmu Huawei, když jsem zdůraznil, že jde především o normální obchodní soutěž a konkurenční boj a že chybí konkrétní důkazy, že by Huawei představoval bezpečnostní riziko. Naopak bych firmu Huawei rád viděl jako velkého čínského investora, na kterého stále čekáme,“ uvedl Zeman.

Jedinou překážkou pro hlubší ekonomickou spolupráci je podle Zemana byrokracie na obou stranách. „V České republice máme i další firmy s vynikajícími výrobky, namátkou uvedu jen Aircraft Industries, Tatra Trucks nebo traktory Zetor a mnohé další tradiční firmy, které se mohou prosadit na čínském trhu. My politici bychom proto měli být především lobbisty za české firmy. Čínští politici by zase měli podporovat firmy čínské. A společně bychom měli bojovat proti zbytečné české i čínské byrokracii,“ řekl Zeman.

Kromě slov chvály směrem k Nové hedvábné stezce, které Zeman opakovaně vyjádřil podporu, došlo i na „osobní otázku“. Redaktor se českého prezidenta zeptal na jeho vztah s čínským prezidentem. „Prezident Xi mi nedávno poslal dopis, kde mě nazývá ,starým přítelem‘. Já ho na oplátku nazývám ,mladým přítelem‘, neboť je o 10 let mladší,“ uvedl Zeman a nakonec čtenářům sdělil, jak skvěle roste strom, který při návštěvě čínského prezidenta v České republice oba politici zasadili v Lánech.

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
Další články autora