Zemanův trik, jak podle potřeby obejít vítěze voleb a udržet Babiše v křesle

Miloš Zeman a Andrej Babiš na Čapím hnízdě. (ČTK)

Miloš Zeman a Andrej Babiš na Čapím hnízdě. | FOTO: ČTK

Udržet u moci za každou cenu Andreje Babiše. Aspoň tak dlouho, jak to půjde. To je zcela zjevný záměr prezidenta Miloše Zemana. Chystá se na to, že v případě potřeby, tedy své a Babišovy potřeby, obejde vítěze voleb. Trik už celkem jasně oznámil předem.

Zeman vyšel z pozoruhodného východiska, že koalice prý vznikají až po volbách. „Jestliže nějaká poměrně silná strana si na sebe navěsí dva nebo tři pětiprocentní prťousky, tak je to podvod,“ řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News o volebních koalicích. I ze strany s pětiprocentní podporou se může podle Zemana stát strana s deseti- i dvacetiprocentním ziskem. „Nicméně dokud tomu tak není, tak hodit záchranné lano těm, které voliči v podstatě nechtějí, jenom znamená zaplevelovat politickou scénu malými stranami,“ uvedl.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Je jasné, že tím myslí dvě koalice, a to Pirátů se Starosty a SPOLU, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Ty mají podle průzkumů šanci volby vyhrát a dostat víc hlasů než Babišovo ANO.

Věcně je to, co Zeman říká, nesmysl. Pokud se strany shodnou na volební koalici, zastupují zájmy těch, kdo tu koalici volí. Je to dokonce ještě čistší než povolební koalice, protože kdo s kým půjde po volbách, do toho už volič zasáhnout nemůže. Logiku ale u Zemana nehledejme. Kromě mocenské logiky.

Celkem přesně jeden z motivů obyvatele Lán popsal na twitteru Pavel Telička: Zeman uvedl, že volební koalice jsou podvodem. Myslím, že výrok není náhodný a že se připravuje realizace (již uzavřené) dohody s @AndrejBabis  o tom, že ho pověří sestavením vlády s odůvodněním, že je nejsilnější stranou. Babiš tak povládne i bez důvěry až do konce mandátu Zemana. Jinými slovy, několik měsíců po volbách stávající Babišova vláda a následně jeho nová vláda bez důvěry. Vyzkoušeli si, že lidé nakonec spolknou vše a oni unesou i půl milionu na Letné. Jak tomu hodlá čelit opozice?

Ruský prezident Vladimir Putin (Adobe Stock)

Opozice musí mluvit sama za sebe, ale můžeme odhadovat, co by jí asi tak zbylo. Nejjednodušší by bylo odstranit co nejrychleji Zemana z funkce. Jeho schopnost vykonávat úřad je dost diskutabilní, mírně řečeno. Spíše působí jako loutka a za provázky tahají různé osoby u nás i odjinud. Není normální, aby se prezident západní země vyjadřoval, jako kdyby citoval agenturu TASS.  Pokud něco dělá, tak je to většinou nějaké poškozování dobrého jména republiky před světem a narušování fungování institucí demokratického státu. Jeho útoky na BIS nemají v žádné normální zemi obdoby. K tomu ještě jeho chráněnci provozují dost podivné kšeftíky. Žábou na prameni je teď Miloš Zeman.

Se zásadami je na tom Zeman dost bledě. Koalice před volbami jsou sice podle něj podvod, ale v lednu doporučoval předvolební koalici ANO a ČSSD.

Zeman a Babiš jsou nejvíc spojeni strachem. Mají hrůzu z toho, co by se s nimi dělo, kdyby přišli o své pozice. Vědí to dost přesně. Museli by na určitých místech vysvětlovat různé věci. A to by asi mělo jiný průběh, než když někdo pronáší moudra pro noviny, které si koupil, nebo pro nějaký dezinformační webíček.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]