Zemanův vánoční obrat. Ještě v prosinci byl kamarád s Čínou i se Soukupem

archiv F24

Miloš Zeman a jeho dvorní zpovědník Jaromír Soukup | FOTO: archiv F24

Takové to bylo přátelství. Prezident Miloš Zeman pravidelně mluvil na televizních obrazovkách s Jaromírem Soukupem. Nyní se něco změnilo a Pražský hrad oznámil, že spolupráce končí. To ale není jediný obrat, který se v novém roce stal – a je nepochybné, že nejde o náhodnou shodu okolností.

Prezident Zeman totiž nejen že hodil přes palubu Soukupa, ale kritizoval také čínské investice, resp. neinvestice do České republiky. Že jeho podlézání autoritářskému režimu je naší zemi k ničemu, to jsme už dávno všichni věděli. On sám ale věc neustále hájil. Najednou je ale všechno jinak.

Zeman oznámil, že místo sebe pošle na summit 17+1 v Číně ministra vnitra Jana Hamáčka. „Nemyslím si, že čínská strana splnila to, co slibovala. Mluvím o investicích. A z toho vyplývá, že to, že tam pojede sice významná politická osobnost, ale přece jen ne prezident, je jakýsi signál,“ řekl v rozhovoru pro deník Blesk.

To je opravdu zajímavý přístup vzhledem k tomu, že v listopadu a v prosinci 2019 kritizoval předsedu senátu Jaroslava Kuberu kvůli jeho chystané cestě na Tchaj-wan, primátora Zdeňka Hřiba za přístup k Číně a to všechno se v klidu a pohodě dělo v Soukupových pořadech.

Pak přišly Vánoce a pan prezident změnil názor, ostatně jak sám říká, „jen blbec nemění své názory“. Náhlý obrat v léta udržovaném směru ale vyvolává řadu otázek. Jistě, je jasné, že se Soukupem měl někdo z Hradu spory, a je také jasné, že to bylo kvůli penězům. Moderátor nekonečného množství pořadů prostě čekal, že mu Zemanovo okolí zajistí z čínských peněz daleko větší kus. Místo toho je jeho mediální dům v problémech.

I tak je ale zvláštní, že se najednou Zeman, jindy věrný zájmům Petra Kellnera, staví k Číně zády. Možná to totiž není jen Soukup, komu nepřišly peníze, jaké čekal, ale spíše někdo další, kdo má na Zemana vliv. A jelikož si jej hradní partička s Martinem Nejedlým v čele střeží opravdu pečlivě, mnoho lidí na výběr není.

Zároveň se ale jistě leckomu uleví. Prezidentův zdravotní stav není dobrý. Pokud nedostane stejný, každotýdenní prostor na Kellnerově TV NOVA, nebude už nutné, aby byl každý týden na veřejnosti – právě Soukupův pořad byl mnohdy jedinou příležitostí hlavu státu vidět. Cesta do Číny by také byla velmi náročná, ostatně na té minulé byl na Zemana vážně smutný pohled. Faktem ovšem zůstává, že prezident se zjevně před Číňany klaněl úplně zbytečně. Nevydělala na tom Česká republika a možná ani nikdo z jeho blízkosti nedostal to, co chtěl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner