Země EU nevyhostí Rusy kvůli Vrběticím. Další důkaz neoficiální verze, jak to bylo

Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Dlouhý seznam témat, která Andrej Babiš nezvládl, se opět rozrostl. Tentokrát jde o velmi závažnou kauzu Vrbětice a teroristický útok na sklad munice, který spáchali ruští agenti. V návaznosti na výsledky vyšetřování vláda požádala o solidaritu ostatních zemí EU, po kterých chtěla, aby rovněž vyhostily ruské diplomaty. Jenže země EU to neudělají. Na vině je podivný přístup Babiše, celé vlády a vlastizrádné řeči Miloše Zemana.

Kauza a její dohra odkryla několik smutných faktů. Za prvé, Babiš nemá žádnou váhu v mezinárodní politice a diplomatických kruzích. Za druhé, Babiš je mizerný vyjednavač, pokud nejde o dotace do jeho kapsy. Za třetí, Zeman přesně věděl, co a proč říká a dělá, a uspěl. Za čtvrté, z jasné kauzy je bramboračka, proruské síly zapracovaly.

Nejednoznačný postoj České republiky, kde něco jiného říká premiér, ministr zahraničí, prezident a svoji verzi má i ministryně spravedlnosti, zmátla spojence natolik, že se s ČR v tak vážné věci nechtějí zaplétat.

Celé to divadlo, které výše zmínění z vážné kauzy udělali, znamená ještě jednu věc. Vláda své kroky se spojenci nekoordinovala, protože nemohla, nestihla to. Narychlo svolaná sobotní tiskovka byla vyústěním nouzové situace, protože informace o zapojení Rusů do výbuchu ve Vrběticích se začínala dostávat ven. Hamáček s Babišem museli narychlo vše říci, aby nebyli za vlastizrádce. Krok, nebo spíše nekrok spojenců tuto teorii jen potvrzuje.

Kdyby vláda vše připravovala s rozvahou, postupně a vše náležitě plánovala, své kroky by v takto závažné záležitosti se spojenci koordinovala. Že je to nutné, ví zřejmě i Hamáček. Jenže tohle neudělali, protože na to neměli čas. Co ve skutečnosti Babiš s Hamáčkem chtěli vytěžit z kauzy Vrbětice, se zřejmě jen tak nedozvíme. Jisté už je ale to, že se vše odehrálo jinak, než ti dva pánové říkají.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]