Izrael zkracuje platnost očkovacích průkazů, lidé budou muset i na třetí dávku. Česko v tomto zatím nemá jasno

Očkování proti nemoci covid-19. (Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons - cc-by-sa-4.0)

Očkování proti nemoci covid-19. | FOTO: Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons - cc-by-sa-4.0

Očkovací průkaz má být vstupenkou k běžným aktivitám – zábava, sport, cestování. Jeho platnost je v aplikaci Tečka, kterou provozuje agentura NAKIT, nastavená na čtyři roky, tedy do roku 2025. To je však jen dočasný termín, který platí pouze na území ČR. V Izraeli již ustanovili, že jejich průkaz vyprší 6 měsíců po 2. dávce. Očekává se, že další země se k tomuto brzy také uchýlí. Česko ale zatím nemá jasno.

Očkování třetí dávkou vakcíny proti koronaviru bude pro veřejnost dostupné od 20. září – pro lidi, kteří mají nejméně 8 měsíců po první dávce. Kromě výhod v podobě větší ochrany proti nákaze nemocí covid-19 mohou důvody, proč si na posilovací dávku zajít, souviset i s dalšími povinnostmi. Například s platností očkovacího průkazu, kterým se lidé musí prokazovat při cestování, na zábavě nebo při sportu.

Karel Kaufner s Andrejem Babišem ml. (Karel Kaufner / použito se souhlasem autora)

Platnost certifikátu je v aplikaci Tečka, která oficiálně poskytuje platformu pro covidový průkaz, momentálně nastavena na rok 2025. Toto nastavení přišlo poté, co se doba v polovině července prodloužila o tři roky. Agentura NAKIT (Národní agentura pro komunikační a informační technologie) tuto změnu oficiálně nijak blíže nekomentovala, po této době však certifikát platit nebude.

„Platnost v aplikaci Tečka je pracovně nastavena na maximální lhůtu, protože v tuto chvíli aplikace neumí zobrazit slovy ‚neomezena‘,“ vysvětlil redakci FORUM 24 Kryštof Berka z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.

V Izraeli už oficiální stanovisko zaujali. Tamní očkovací průkaz vyprší 6 měsíců po datu podání druhé dávky, což znamená, že lidé budou potřebovat posilovací 3. očkování (popřípadě druhé u jednofázových vakcín), aby mohli nadále navštěvovat restaurace a bary.

Podání této třetí vakcíny pak obnoví čas platnosti, nárok na takzvaný „zelený průkaz“, o dalších šest měsíců. Informoval o tom server Business Insider. Izrael aktuálně zavádí možnost této dávky posilující imunitu pro většinu své populace. Na začátku září umožnil izraelský ministr zdravotnictví přístup ke třetímu očkování všem osobám starším 12 let, které se nechaly očkovat druhou dávkou nejméně před pěti měsíci.

Průkaz platí pro všechny osoby starší tří let. Děti, které nemají nárok na očkování, mohou podle pokynů izraelského ministerstva zdravotnictví prokázat svůj status covid-19 pomocí bezplatného antigenního testu. Země podává třetí dávku již více než měsíc.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Připojí se k ní i země jako Velká Británie, Německo a Francie, které rovněž oznámily svůj záměr zavést třetí očkování u více ohrožených skupin obyvatel v září.

„Česká republika se nachází v kontextu rozhodnutí ECDC (Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí, pozn. red.) a dalších institucí. Zatím je ve fázi doporučení třetí dávky, není to rozhodně povinnost, ale doporučujeme to všem, kterým uplyne minimálně osm měsíců od ukončení očkování, tedy od podání druhé dávky,“ řekl pro FORUM 24 tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl.

Debata o tom, jak bude rozhodnuto o platnosti očkovacího průkazu, zatím podle něj není na stole. „V tuto chvíli debata ukončená není, ministerstvo zdravotnictví zadalo větší studii, která se týká protilátek a která se týká vůbec fungování vakcinace. Až budou známy výsledky této studie, tak případně rozhodneme, ale i v návaznosti na doporučení evropské organizace ECDC,“ dodal Köppl s tím, že zatím nechce předjímat výsledky této studie.

Podle ministerstva zdravotnictví pomůže studie pochopit dynamiku šíření onemocnění v České republice a dodá podklady pro řešení diskutované otázky uznávání protilátek.

„Dnes máme totiž pouze dílčí a necentralizované údaje získané rozdílnými metodikami a za použití různých laboratorních metod. To je potřeba změnit. Druhá fáze studie nám s tím pomůže,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]