Zemědělci jdou demonstrovat za zisky Agrofertu. Babiš dělá, že se ho to netýká

Andrej Babiš před sídlem Agrofertu (ČTK)

Andrej Babiš před sídlem Agrofertu | FOTO: ČTK

Úterní demonstrace, kterou svolala Agrární komora ČR, má podle slov organizátorů upozornit na nebezpečí, která pro české zemědělce přichystala vláda Petra Fialy. Ve skutečnosti jde však jen o snahu zabránit zastropování dotací, které míří do obřích koncernů, jakým je třeba Agrofert Andreje Babiše. Drobný zemědělec žasne, expremiér dělá, jako by se ho to netýkalo, a veřejnost nabývá dojmu, že všechno bude dražší kvůli nové vládě.

Předem připravená protestní akce, jejíž účastníci dostali předem „noty“, aby věděli, co mají provolávat, na jaké otázky novinářům neodpovídat a nakolik si mohou stěžovat na svou situaci, se uskuteční před úřadem vlády. Nebudou traktory, nikdo nevysype metráky brambor či jiných potravin, bude se jen nahlas nesouhlasit. A s čím vlastně?

()

S tím, aby se zastavila podpora největších zemědělských firem v zemi, které z velké části spadají pod holding Agrofert bývalého premiéra Andreje Babiše. S tím, abychom lépe hospodařili s naší krajinou. S tím, aby drobní zemědělci nemuseli končit na svých polích. Aby se kvůli nemožnosti prodat své výrobky museli zbavovat půdy ve prospěch velkých firem. Proti tomu dnes budou zemědělci protestovat.

Že to zní zvláštně? Že je nesmysl, aby se zemědělci stavěli proti zemědělcům? Není. Agrární komora „kope“ za velkopodniky a drobný živnostník je jí na obtíž.

Asociace soukromého zemědělství hovoří o dokonale nachystané manipulaci, která má „oklamat“ nic netušící členy komory a zaměstnance zemědělských podniků, aby podpořili plán, na kterém podle asociace budou v dalších letech vydělávat jenom majitelé největších podniků.

Zřejmě i proto je od Babiše slyšet jen velké ticho. Potřebuje, aby ho normální občan, nesledující dění v naší zemi dopodrobna a nevyhledávající si souvislosti, s demonstrací nespojoval. V momentě, kdy totiž bude mlčet, jeho fanouškům ani nedojde, že revolta proti nové vládě získala impuls od předsedy té minulé. Stejně jako třeba bývalý ministr zemědělství Miroslav Toman má totiž expremiér na zachování dotací eminentní zájem. Bez nich bude agrobyznys méně výnosný a postupně by se mohlo stát, že by se ke slovu skutečně dostali i lokální farmáři, drobní zemědělci a další podnikatelé, kteří nespadají pod žádný moloch.

Lidem, kteří budou dnes demonstrovat, nelze moc vyčítat. Zřejmě ani nevědí, proti čemu vlastně do Prahy přijedou protestovat. Ti, kteří je obelhali, by ovšem nějakou zpětnou reakci zasloužili.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články