Zeměpisné okénko premiéra Babiše. Cheb podle něj leží v Královéhradeckém kraji

Premiér Andrej Babiš (ANO) (FB AB)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: FB AB

Premiér Babiš se ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi vyjádřil k situaci kolem nedostatku lůžek pro covidové pacienty. Vážný problém zlehčoval, jeho slova jsou v rozporu s vyjádřením primáře chebské interny, a navíc se mu podařilo umístit Cheb do Královéhradeckého kraje.

Eric Drooker

Situace v nemocnicích je v některých regionech velmi vážná. Přibývají noví covidoví pacienti, kteří vyžadují neodkladnou hospitalizaci, a některá zdravotnická zařízení už tento nápor kapacitně nezvládají. Tyto problémy se v poslední době objevily v Královéhradeckém kraji a v západočeském Chebu, kde vznikla petice s výzvou ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému, aby tento problém řešil. Do včerejšího dne ji podepsalo 1700 lidí.

Všechno funguje

K tomuto problému se vyjádřil i premiér Andrej Babiš v aktuálním videu na facebookovém profilu.

„My máme Národní dispečink lůžkové péče. Tady byla velká debata, a týká se to hlavně Královéhradeckého kraje, kdě vznikl velký problém v Chebu. A ten Národní dispečink lůžkové péče funguje. Od 20. ledna za posledních deset dnů my jsme přeložili ten dispečink z Královéhradeckého kraje 28 pacientů, z toho speciálně z Chebu 23. Tak já nevím, proč stále někdo dělá petice a vyzývá, že to máme to řešit v Německu. Je to nesmysl,“ řekl doslova svým nezaměnitelným způsobem.

Těžko říci, zda mu podklad pro vyjádření připravoval jeho přepracovaný marketingový mág Marek Prchal, nicméně premiér se dopustil zeměpisného faux pas, když hned dvakrát umístil Cheb do Královéhradeckého kraje. Trefili se v jediném, problémy jsou v obou regionech.

Na sociálních sítích se hned objevily příspěvky, zda by dnes Andrej Babiš splnil podmínky pro udělení občanství České republiky. Žadatel musí prokázat nejen znalost českého jazyka, ale i ústavního systému a základní orientaci v kulturně-společenských, zeměpisných a historických reáliích České republiky. Vypadá to tak, že problém by v Babišově případě nemusel nastat jen v zeměpisu.

Rozpor s chebským primářem

Mnohem závažnější je však rozpor mezi tvrzením premiéra, který prohlašuje, že je v Chebu vše v naprostém pořádku, a včerejším vyjádřením primáře chebské interny MUDr. Stanislava Adamce.

Eric Drooker

„Situace v chebské nemocnici se za poslední dva týdny, přes snahu převážet covidové pacienty do jiných nemocnic v České republice, nijak nezlepšila. Počet nově přijatých pacientů s nemocí covid-19, kteří vyžadují intenzivní péči, je stále velmi vysoký, zatímco zdravotnický personál byl posílen minimálně.“

„Lékaři i zdravotní sestry jsou už v podstatě za hranou svých fyzických i psychických sil. Okolnosti nás bohužel stále nutí pacienty selektovat. Musíme se běžně rozhodovat, kterému z pacientů umožníme připojení na plicní ventilátor a kterému ne. Obdobné je to s otázkou umístění pacienta na lůžko pro intenzivní péči.“

„Navíc narážíme na problém s kapacitou sanitních vozů pro transport, a to i standardních pacientů, kterých denně odvážíme do jiných zařízení v kraji i mimo kraj cca 10, a k tomu je třeba přičíst nejméně dva intenzivní ventilované pacienty každý den. Je to často celodenní martyrium vzhledem k omezenému počtu sanitních vozů přepravních služeb v důsledku onemocnění řidičů nemocí covid-19.“

Blatný německou pomoc odmítl

Podle včerejších dat z německé strany by přitom hned ve třech sousedních okresech (Wunsiedel, Hof, Vogtlandkreis) mělo být dohromady 27 lůžek pro intenzivní péči volných. Bavorsko a Sasko již dříve předjednaly s Karlovarským krajem dohodu o možném přeshraničním převozu pacientů.

K tomu je však potřebná oficiální žádost české vlády. Sokolovskému senátorovi Miroslavu Balatkovi (STAN) měl podle jeho slov ministr zdravotnictví Blatný minulý týden v senátu jakoukoli pomoc z německé strany odmítat s odůvodněním, že vše zvládáme v rámci České republiky.

Přitom i v oficiálních dokumentech ministerstva zdravotnictví je již popsán případ, kdy pacientovi z Chebu nebyl umožněn transport, neboť nejbližší volná nemocnice byla v kraji Vysočina a takto daleká cesta by pro pacienta mohla být fatální.

Komu v tomto rozporu věřit? Primáři přetížené interny, nebo chaotickému premiérovi, který by si měl mimo jiné doplnit i základní zeměpisné znalosti?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články