Zemřel americký režisér Jonathan Demme, natočil Mlčení jehňátek

Jonathan Demme  (ČTK)

Jonathan Demme | FOTO: ČTK

Ve věku 73 let dnes zemřel americký režisér Jonathan Demme, mimo jiné tvůrce filmu Mlčení jehňátek. Informoval o tom magazín Variety s tím, že Demme trpěl rakovinou.

Demme pocházel z Baldwinu ve státě New York. Filmu se začal věnovat již při studiu na univerzitě, kdy psal filmové recenze. Jako režisér pak debutoval v roce 1974, ale mezinárodní ohlas mu přinesl až o šest let později snímek Melvin a Howard o setkání dělníka s podivínským milionářem. Popularitu si pak získala i komedie Něco divokého z roku 1986, v níž si osudovou ženu zahrála Melanie Griffithová.

Zásadní zlom v kariéře přišel s thrillerem Mlčení jehňátek (1991). V jednom z nejtemnějších příběhů filmové historie pátrá agentka FBI Starlingová (Jodie Fosterová) po sériovém vrahovi zvaném Buffalo Bill, který své oběti stahuje z kůže. Jejím rádcem se stává psychopat a psychiatr v jedné osobě Hannibal Lecter (Anthony Hopkins), zavřený v přísně střeženém vězení.

Mlčení jehňátek se stalo třetím snímkem v historii, který získal všech pět nejcennějších Oscarů – za film, režii, scénář i oba hlavní herecké výkony. Stejného triumfu předtím dosáhlo pouze melodrama Stalo se jedné noci režiséra Franka Capry a také Přelet nad kukaččím hnízdem Miloše Formana.

Úspěch Mlčení jehňátek zopakoval Demme o tři roky později filmem Philadelphia, kde se hlavní role ujal Tom Hanks.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]