Zemřel bývalý disident Petr Uhl, bylo mu 80 let

Petr Uhl (ČTK)

Petr Uhl | FOTO: ČTK

Ve věku 80 let dnes zemřel novinář, bývalý disident a politický vězeň, dlouholetý zastánce lidských práv Petr Uhl. ČTK to sdělila jeho manželka.

Novinář a aktivista za lidská práva Petr Uhl se narodil 8. října 1941 v Praze. V mládí svými politickými názory inklinoval k různým levicovým proudům. Do KSČ ovšem nikdy nevstoupil, jelikož v raných 60. letech dospěl k přesvědčení, že strana není reformovatelná zevnitř. Levicovým názorům i přes to zůstal věrný v Názorovém hnutí levice, v jehož popředí stál básník a filozof Egon Bondy.
 
Rok 1968 ovšem Petra Uhla přiměl k založení nového hnutí, a to Hnutí revoluční mládeže. Uskupení vzniklo na protest proti začínající normalizaci. Za činnost v této organizaci byl poprvé uvězněn, a to na čtyři roky podle paragrafu podvracení republiky.
 
Sedmdesátá léta byla pro politického aktivistu zlomová v mnoha ohledech. V první polovině sedmdesátých let se oženil s disidentkou Annou Šabatovou, v druhé polovině této dekády se podílel na vzniku prohlášení Charty 77 a současně se stal spoluzakladatelem Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Na rozdíl od Charty měl zmíněný výbor na starost konkrétní pomoc obětem perzekuce ze strany totalitního režimu. 
 
Další zkušenost s vězeňskou celou zažil Petr Uhl mezi lety 1979 a 1985. Po propuštění se začal aktivně věnovat novinářské práci, a to vydáváním bulletinu Informace o Chartě a především založením Východoevropské informační agentury dodávající informace o činnosti a perzekuci disentu v Československu, Polsku, Maďarsku a Litvě.
 
Dramatické listopadové dny roku 1989 ovlivnil předáním zprávy o smrti studenta Martina Šmída nevěda, že se jedná o zprávu nepravdivou. Celá situace měla za následek šest dní ve vyšetřovací vazbě, ze které byl ale ještě v listopadu zmíněného revolučního roku propuštěn.
 
Na počátku devadesátých let pracoval jako ředitel ČTK. Po volbách roku 1990 vstoupil také do politiky jako poslanec Občanského fóra. I přes to se ale i nadále věnoval novinařině,  a to od roku 1992 jako řadový redaktor České tiskové kanceláře či jako komentátor deníku Právo. 
 
Dále zůstal věrný i otázce spravedlnosti a lidských práv. Nesporným vrcholem této celoživotní práce byla pozice zmocněnce pro lidská práva. V roce 1998 získal od prezidenta Václava Havla Medaili Za zásluhy I. stupně, v dubnu 2006 mu byl francouzským prezidentem udělen Řád čestné legie.
 
Petr Uhl zemřel 1. prosince 2021 ve věku 80 let.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]