Zemřel bývalý filipínský prezident Ramos, který přispěl ke konci diktatury

Fidel Valdez Ramos (Robert D. Ward / Public Domain)

Fidel Valdez Ramos | FOTO: Robert D. Ward / Public Domain

Zemřel bývalý filipínský prezident Fidel Valdez Ramos. Klíčovou roli sehrál v prodemokratickém povstání v roce 1986, které vedlo k pádu diktátora Ferdinanda Marcose. Ramosovi bylo 94 let a v posledních letech byl opakovaně hospitalizován, uvedla agentura AP.

Ramos vedl zemi v letech 1992 až 1998 a doba jeho vlády patří ke světlým okamžikům míru a hospodářského růstu, píše agentura AFP. Byl jedním z nejschopnějších vůdců země, která mu přezdívala Eddie. Ve většinově katolické zemi byl také prvním protestantem, který získal nejvyšší funkci, píše AFP.

Bývalý generál měl výcvik ze Spojených států amerických a podílel se na bojích ve vietnamské a korejské válce, uvedla AP.

Ramosovi se podařilo rozbít kartely, které ovládaly telekomunikační, letecké a námořní firmy. Po letech nedostatečných investic, které předcházely jeho vládě, se mu podařilo vyřešit energetickou krizi. Bojoval také za plánované mateřství, aby zbrzdil překotný nárůst populace, připomíná AFP.

Ramosovu smrt dnes oznámil současný filipínský prezident Ferdinand Marcos mladší, syn někdejšího diktátora, který se funkce ujal letos v červnu. Kritici mu vytýkají, že se v kampani prostřednictvím sociálních sítí snažil přepsat rodinnou historii a šířil dezinformace.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články