Zemřel Dalimil Klapka. Legendární dabér prohrál v 89 letech boj s rakovinou

Dalimil Klapka (Jan Polák / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

Dalimil Klapka | FOTO: Jan Polák / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Smutná zpráva o úmrtí populárního herce Dalimila Klapky přišla z oddělení LDN v pražském Motole. O skonu vyhledávaného dabéra, který propůjčil hlas například seriálovému poručíku Columbovi, informoval jako první deník Blesk. Ten upozornil i na Klapkovy dlouhodobé zdravotní problémy a diagnózu rakoviny.

Dalimil Klapka se narodil 22. května 1933 v Praze. Ke studiu si zvolil Jiráskovo pedagogické gymnázium. Současně však hrál ochotnicky divadlo, což mu pomohlo při přijímačkách na DAMU. Divadelní akademii dokončil ve 24 letech. Divadelní působení spojil především s Realistickým divadlem Zdeňka Nejedlého, dnes Švandovým divadlem.

Objevil se ovšem i v několika představeních v Hudebním divadle Karlín, Činoherním klubu či v Divadle v Dlouhé. Působil rovněž na Pražské konzervatoři, kde vyučoval herectví. Aktivně spolupracoval s veřejnoprávní televizí i rozhlasem. Zahrál si ve filmech Sokolovo, Příště budeme chytřejší, staroušku, Viktor Veliký či Saturnin.

Nejvýrazněji se však Klapka zapsal do paměti diváků jako oceňovaný dabér. V roli poručíka Columba perfektně vystřídal Petra Haničince, jeho dědu Simpsona také znají téměř všichni.

Připravujeme podrobnosti

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články