Po dlouhé nemoci zemřel Dušan Klein. Režisérovi Básníků bylo 82 let

Ve věku 82 let zemřel 9. ledna 2022 filmový režisér Dušan Klein  (ČTK)

Ve věku 82 let zemřel 9. ledna 2022 filmový režisér Dušan Klein | FOTO: ČTK

Ve věku 82 let po dlouhé nemoci zemřel v neděli filmový režisér Dušan Klein, mimo jiné tvůrce série filmů o Básnících. ČTK to dnes oznámil jeho syn David.

Populární scenárista a režisér skonal v nemocnici, rozloučení s ním proběhne pouze za účasti rodiny. „Plánujeme jenom rozloučení v rodinném kruhu bez účasti veřejnosti, později dáme k dispozici kondolenční knihu,“ řekl ČTK David Klein.

Slovenský rodák měl za sebou zkušenost z Terezína, kde byl v průběhu 2. světové války vězněn společně s matkou a bratry. Po studiu na FAMU (19581963) se stal režisérem v tehdy vyhlášených barrandovských filmových studiích. Od oblíbeného kriminálního žánru se postupně dostal až ke studentským komediím, které odstartovaly v osmdesátých letech filmem Jak svět přichází o básníky (1982), k němuž Klein napsal i scénář.

Mezi další významné filmy zesnulého režiséra patří například snímek z prostředí protialkoholní léčebny Dobří holubi se vracejí, oblibu si získal i seriál televizních detektivek Hříchy pro pátera Knoxe. Od roku 2002 působil Klein na Filmové akademii múzických umění jako profesor pro filmové, televizní a fotografické umění a nová média.

Připravujeme podrobnosti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]