Zemřel Eduard Kukan, bývalému šéfovi slovenské diplomacie bylo 82 let

bývalý slovenský ministr zahraničí Eduard Kukan (Leila Paul / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

bývalý slovenský ministr zahraničí Eduard Kukan | FOTO: Leila Paul / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Ve věku 82 let dnes zemřel bývalý slovenský ministr zahraničí Eduard Kukan. Příčinou jeho úmrtí bylo srdeční selhání, informovala slovenská TV JOJ. Politik v minulosti působil také v československé diplomacii a ve vysokých funkcích v OSN.

Vedení slovenského ministerstva zahraničí se Eduard Kukan poprvé ujal v roce 1994 ve vládě tehdejšího premiéra Jozefa Moravčíka. Šéfem slovenské diplomacie byl také ve dvou vládách Mikuláše Dzurindy. Byl poslancem slovenského parlamentu, mezi lety 2009 a 2014 působil jako europoslanec. V roce 2004 neúspěšně kandidoval na prezidenta Slovenska. Byl zastáncem vstupu Slovenska do EU i NATO a zasazoval se o prohlubování spolupráce mezi Českem a Slovenskem po jejich rozdělení.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Kukan se narodil 26. prosince 1939 v Trnovci nad Váhom na jihozápadě Slovenska. Studoval nejdříve na Právnické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě, v roce 1964 promoval na moskevském ústavu mezinárodních vztahů a titul doktor práv získal později na Univerzitě Karlově v Praze. Do roku 1989 byl Kukan členem KSČ a až do roku 1990 byl v Praze v různých vysokých funkcích na ministerstvu zahraničí. Jeho profesní odborností byla subsaharská Afrika a Latinská Amerika, působil ale i jako velvyslanec ČSFR při OSN v New Yorku.

Po rozpadu Československa zastupoval už pouze Slovensko a v OSN později zastával několik vysokých funkcí. Mezi lety 1993 a 1994 například předsedal sociálnímu, humanitárnímu a kulturnímu výboru Valného shromáždění.

Smutek nad Kukanovým úmrtím vyjádřil i současný slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok. „Byl to výjimečný člověk a diplomat, který stál u zrodu naší zahraniční služby,“ uvedl. Podle Korčoka byl Kukan „při zásadních rozhodnutích, které umožnily náš vstup do EU a NATO“.

Eduard Kukan byl známý svým humorem a srdečností, ale i diplomatickými způsoby. Plynně hovořil anglicky, rusky, španělsky či svahilsky. Byl čestným doktorem práv na americké vysoké škole Upsala v New Jersey a držitelem Řádu svatého Řehoře Velikého, který mu papež Jan Pavel II. udělil za jeho úlohu při přípravě základní smlouvy mezi Slovenskou republikou a Vatikánem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]