Zemřel exministr Jan Sokol, bylo mu 84 let

Jan Sokol (Pavel Hofman)

Jan Sokol | FOTO: Pavel Hofman

Zemřel politik a filozof Jan Sokol. Bylo mu 84 let. Informaci potvrdila Knihovna Václava Havla. Sokol za svého života působil v akademické sféře, ale také jako ministr školství. V roce 2003 byl také prezidentský kandidát ve třetím kole prezidentské volby. Tehdy zvítězil jeho protikandidát Václav Klaus.

Sokol patřil k největším českým křesťanským intelektuálům. Podílel se na českém ekumenickém překladu bible, patřil mezi první signatáře Charty 77, přednášel na tuzemských i zahraničních univerzitách. V roce 2003 neúspěšně kandidoval na českého prezidenta proti Václavu Klausovi. V 90. letech minulého století také stál u zrodu Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy.

V posledních letech se Sokol věnoval i české verzi Wikipedie, kde opravoval hesla z oborů sobě blízkých. Studoval matematiku, do roku 1990 se živil jako programátor. Zabýval se křesťanskou filozofií, jeho tchánem byl filozof Jan Patočka. Během normalizace Sokol vedl bytové semináře.

Po listopadu 1989 se zapojil do politiky a v červnu 1990 byl za Občanské fórum zvolen do Federálního shromáždění. Později se věnoval akademické dráze, k politickému angažmá se nakrátko vrátil začátkem roku 2003, když se stal kandidátem vládní koalice ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU pro třetí pokus o zvolení hlavy státu. Ve třetím kole tehdy zvítězil Václav Klaus.

Přečtěte si jeho poslední esej, kterou napsal pro deník FORUM 24 do rubriky pro kritické myšlení Nová Orientace v prosinci 2020.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]