Zemřel František Filip, slavnému režisérovi bylo 90 let

František Filip (DobruškaTV)

František Filip | FOTO: DobruškaTV

Slavný český filmový a televizní režisér, držitel ceny Thálie František Filip dva týdny po devadesátých narozeninách zemřel. Informovala o tom Česká televize. František Filip natočil například známé seriály F. L. Věk a Cirkus Humberto.

Filip se narodil 26. prosince 1930 v Písku. Po studiu na FAMU zahájil v 60. letech zlatou éru československých seriálů dílem Tři chlapi v chalupě. V 70. a 80. letech natočil seriály Chalupáři, F. L. Věk a Dobrá voda.

Za své dílo získal řadu cen, například v roce 1994 byl prvním, kdo byl uveden do Dvorany slávy tehdejší televizní ankety popularity Týtý. V roce 2017 mu byla udělena Cena Thálie za šíření divadelního umění v televizi. “Jsem tady omylem, jsou tady samí jevištní mistři a já nevím, co jsem,” žertoval tehdy při převzetí ceny. V roce 2011 převzal Cenu Vladislava Vančury za dlouholetou kultivaci televizní tvorby a podíl na její proměně v umělecké odvětví.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články