Zemřel Jan Boček. Ten, který věděl, jak Babiš získal Kostelecké uzeniny

Jan Boček v době, kdy vedl Kostelecké uzeniny (ČTK)

Jan Boček v době, kdy vedl Kostelecké uzeniny | FOTO: ČTK

Inženýr Jan Boček zemřel náhle ve věku 69 let. Jako první o tom informoval server Neovlivní.cz. Pana Bočka zradilo srdce – a zajisté k tomu přispěl i stres, ve kterém v posledních letech žil. Byl to totiž on, kdo vedl podnik Kostelecké uzeniny v době, kdy se je rozhodl získat nastávající premiér Andrej Babiš. Boček nakonec skončil s vykonstruovaným obviněním, žil daleko od lidí a téměř s nikým se nestýkal.

Boček řídil firmu od roku 1990. Když v roce 2004 otevíral nový závod, měl Babiš ve společnosti třetinový podíl. Boček byl obviněn z tunelování firmy – měl úvěry u banky – a současný ministr si zbytek firmy dokoupil prostřednictvím konsolidační agentury. Stalo se to v době, kdy úvěry byly u Citibank, která úvěruje i Agrofert. „Volali mi, že zastavují financování, pokud firma nebude mít jednoho majitele,“ vysvětloval Boček serveru Seznam Zprávy. Složitost Bočkovy situace popisoval i Bohumír Rada, další Babišův nepřítel, kterému Agrofert nechal zničit pole herbicidem.

Jan Boček v době, kdy vedl Kostelecké uzeniny (ČTK)

Boček se kromě nespravedlnosti a faktu, že společnost získal holding Agrofert, těžo smiřoval s tím, co se s podnikem stalo. Uzeniny jsou nekvalitní, lidé pracují za nízké mzdy. To byla věc, která za doby jeho vedení rozhodně neexistovala.

Ač všechno nasvědčovalo způsobu nepřátelského přebírání firem, které z naší země už bohužel dobře známe, Boček odmítal toho, kdo za křivé obvinění může, jmenovat. Měl děti, osm vnoučat, a cítil se za ně odpovědný. Také proto, že mu před lety kdosi zapálil jeho srub.

Dnes už se od pana Bočka nedozvíme, jak příběh Kosteleckých uzenin přesně probíhal. Příběh zlomeného muže, který se dostal do sporu s holdingem budoucího předsedy vlády, však nebyl první ani poslední.

Upřímnou soustrast.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]