Zemřel jeden z obviněných v kauze kolem Hlubučka. Měl spáchat sebevraždu

Ilustrační foto (ČTK)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Zemřel Petr Adam, jeden ze třinácti obviněných v kauze kolem korupce v pražském dopravním podniku. Podle informací webu iDnes.cz obchodník v telekomunikačním byznysu údajně spáchal sebevraždu. Adam se měl pokusit podplatit jednoho z členů dozorčí rady dopravního podniku. Ten na podezřelé postupy v tendru upozornil.

Obchodní zástupce Petr Adam se pokusil zmanipulovat zakázky v celkové hodnotě přesahující 600 milionů korun. Konkrétně mělo jít o dodávku IP kamer za více než 500 milionů korun a rozšíření radiostanic Tetra za dalších téměř sto milionů korun, informoval web s tím, že byl obchodník nalezen mrtev. Údajně měl spáchat sebevraždu.

(Týdeník FORUM)

„Tři sta v tašce, až se to podepíše.“ Tak zněla podle policejních odposlechů Adamova nabídka. Společně s podnikatelem Jindřichem Špringlem se 7. dubna loňského roku v půl sedmé večer sešli s členem dozorčí rady Michalem Zděnkem u obchodního centra Arkády Pankrác. Zděnkovi dvojice na schůzce nabídla úplatek výměnou za to, že člen dozorčí rady přestane kritizovat výše zmíněné zakázky.

O pět měsíců později se schůzka opakovala, tentokrát s vyšší nabízenou částkou. „Donesu půl míče, po stovkách měsíčně,“ řekl Petr Adam. Michalu Zděnkovi nabízel, že mu bude po sto tisících splácet 500 tisíc korun.

Michal Zděnek po celou dobu manipulativních pokusů Adama a Špringla spolupracoval s policií. Trojice se měla na Arkádách sejít opět letos v únoru, konkrétně ve třetím patře parkoviště obchodního domu. Když Zděnek odjížděl, Petr Adam mu podle kriminalistů vhodil do auta obálku. Obálku s penězi neotevíral a neprodleně ji předal kriminalistům. Od nich se posléze dozvěděl samotný obsah. „Která obsahovala finanční hotovost v celkové výši 100 tisíc korun,“ vylíčili kriminalisté v obvinění, které má Mf DNES k dispozici. Bylo v ní padesát tisícikorun a pětadvacet dvoutisícovek.

Bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN) (Magistrát hlavního města Prahy / se souhlasem)

„Mohu potvrdit, že jsme dnes odpoledne zasahovali v domě v Klausově ulici. Šedesátiletý muž bohužel po našem příjezdu nejevil známky života,“ řekla v pondělí mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. Petr Adam byl v pondělí večer nalezen mrtvý ve vile v pražských Stodůlkách. Dům má patřit firmě MAR-TEL, na jeho konexi s firmou poukázala policie. Firmu řídí Martina Adamová, žena zesnulého. Je zároveň jedinou jednatelkou a majitelkou společnosti.

Asistenci záchranářům a koronerovi potvrdil také mluvčí policie Jan Rybanský. Informoval, že hlídka měla na místo dorazit kolem půl páté odpoledne. O příčině úmrtí nechtěl spekulovat. Na otázku, zda má případ souvislost s kauzou Dozimetr, se odmítl vyjádřit.

Firma MAR-TEL by měla mít v kauze určitou roli. Loni v únoru totiž přišly do Adamovy e-mailové schránky připravené smlouvy z firmy druhého obviněného podnikatele. Jednalo se o smlouvu na projektovou dokumentaci v hodnotě 600 tisíc korun mezi jeho firmou Analogia a společností KOMO-COM, ve které Adam pracoval. Druhá smlouva se týkala odborného poradenství firmy MAR-TEL za 360 tisíc korun. Další smlouva mezi společnostmi Analogia a KOMO-COM řešila pokrytí míst s nedostatečným rádiovým signálem, a to za 42 milionů korun.

()

V kauze korupce v dopravním podniku chtěla Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) minulý týden obvinit celkem 13 lidí, zastihla jich ale jen deset. Jedním z nich je dnes již bývalý náměstek pražského primátora Hlubuček, který stejně jako podnikatel Michal Redl skončil ve vazbě.

Jedenáctý podezřelý, podnikatel a Redlův blízký spolupracovník Pavel Kos, se přihlásil policii v neděli. Zbývající dva podezřelí⁠ – exmanažer dopravního podniku Matej Augustín a podnikatel Pavel Dovhomilja ⁠– byli v době razie v zahraničí. Kauza vedla k rezignaci ministra školství Petra Gazdíka (STAN), který byl s Redlem v kontaktu. Europoslanec Stanislav Polčák (STAN) pozastavil kvůli známosti s Redlem členství v hnutí STAN.