Zemřel komunista Milouš Jakeš, bylo mu 97 let

Bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš  (ČTK)

Bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš | FOTO: ČTK

Podle informací CNN Prima News zemřel ve věku nedožitých 98 let komunista Miloš Jakeš. Od loňského roku byl trestně stíhán kvůli střílení lidí na hranicích před rokem 1989. Pohřeb proběhl v úterý v motolském krematoriu s vyloučením veřejnosti. Deník E15 napsal, že Jakeš zemřel v pátek 10. července.

Generální tajemník ÚV KSČ z let 1987–1989 je jedním ze symbolů konce komunistické diktatury v někdejším Československu, ale také jedním z kolaborantských politiků z doby kolem okupace v roce 1968. Kariérní politik vystoupal po stranickém žebříčku až na pomyslný vrchol, když byl v prosinci 1987 překvapivě zvolen nástupcem normalizačního šéfa komunistů Gustáva Husáka ve funkci generálního tajemníka ÚV KSČ, tedy do nejvlivnější politické funkce v tehdejší federaci. Do povědomí občanů se však zapsal především svým zmateným projevem z Červeného Hrádku u Rokycan z července 1989, který ze záznamů bavil národ. Při demonstracích po 17. listopadu 1989 pak dav často skandoval heslo „Jakeše do koše“.

Jakeš se narodil 12. srpna 1922 v obci České Chalupy na Českokrumlovsku. Studoval a poté pracoval v národním podniku Svit Zlín. V roce 1945 vstoupil do komunistické strany a v roce 1950 se na dva roky stal předsedou národního výboru v Gottwaldově (jak se jmenoval Zlín po komunistickém převratu). Začal dělat kariéru v komunistické straně, studoval na Vysoké škole stranické v Moskvě a začal působit na ústředním výboru KSČ. V období pražského jara v roce 1968 se přiklonil na stranu konzervativních sil v komunistické straně, což mu po okupaci vojsky Varšavské smlouvy zajistilo pokračování kariéry.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]