Zemřel legendární brazilský fotbalista Pelé. Bylo mu 82 let

Brazilský fotbalista Pelé zemřel v 82 letech (Fotopersbureau De Boer / CC0 / Wikimedia Commons)

Brazilský fotbalista Pelé zemřel v 82 letech | FOTO: Fotopersbureau De Boer / CC0 / Wikimedia Commons

Ve věku 82 let zemřel legendární brazilský fotbalista Pelé, který bývá často označován za nejlepšího fotbalistu všech dob, informuje britská televize BBC. V roce 1970 se stal prvním hráčem, který získal tři tituly mistra světa. Za svou kariéru vstřelil 1284 gólů, jubilejní tisící zaznamenal 19. listopadu 1969.

Pelé se poprvé představil na mistrovství světa v roce 1958 a v 17 letech se stal jednou z hvězd brazilského týmu mistrů světa. Po čtyřech letech na šampionátu v Chile získala Brazílie znovu světový titul, Pelé tentokrát kvůli zranění vypadl ze sestavy již v základní skupině. Při třetí účasti na šampionátu v roce 1966 se Pelé stal terčem záměrně tvrdé hry, zákroky soupeřů ho znovu zranily a přispěly k vyřazení Brazílie ve skupině.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

V roce 1970 se na mistrovství v Mexiku stal potřetí mistrem světa, když k tomu přispěl mimo jiné vedoucím gólem ve finále a byl vyhlášen nejlepším hráčem turnaje. Ve stejném roce byl vyhlášen i nejlepším sportovcem planety. V barvách Santos FC vyhrál šestkrát brazilskou ligu a dvakrát Pohár osvoboditelů a Interkontinentální pohár.

V posledních letech Pelé trpěl problémy s ledvinami a prostatou. V září 2021 podstoupil v nemocnici Alberta Einsteina v Sao Paulu operaci, při níž mu byl z tlustého střeva odstraněn nádor, který byl zjištěn při rutinních testech. Koncem listopadu 2022 byl znovu hospitalizován.

Jeho dcera Kely Nascimentová informovala fanoušky o stavu svého otce pravidelnými zprávami z nemocnice na sociálních sítích. „Všechno, co jsme, je díky vám. Nekonečně tě milujeme. Odpočívej v pokoji,“ napsala ve čtvrtek na sociální síti podle BBC.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články