Zemřel legendární český jezuita P. Josef Koláček z Rádia Vatikán

církev.cz

Významný český jezuita Josef Koláček | FOTO: církev.cz

V úterý ve večerních hodinách zemřel v Římě dlouholetý ředitel české sekce Vatikánského rozhlasu a významný člen jezuitského řádu páter Josef Koláček, který dodával sílu českým posluchačům v letech komunistického režimu. Zesnul po infarktu ve věku 90 let. Radiu Proglas to potvrdil současný ředitel redakce Milan Glaser, který je rovněž jezuitou.

Katolické rádio Proglas uvádí, že se otec Koláček narodil roku 1929 v Brně. Spolu s dalšími jezuity byl v 50. letech perzekvován komunistickým režimem a prošel specializovanými kněžskými věznicemi a také vojenskými tábory nucených prací. Teologii studoval tajně a knězem se stal rovněž v utajení roku 1968. Emigroval po té, co se nevrátil z teologických studií v Innsbrucku do vlasti, ale odešel do Říma. Od 70. let byl redaktorem a postupně i šéfredaktorem a ředitelem české sekce Vatikánského rozhlasu v Římě. Českou sekci katolického rádia vedl po tři desetiletí od roku 1971 do roku 2001.

Páter Koláček napsal množství knih a také překládal náboženské knihy z italštiny, francouzštiny, španělštiny a němčiny. V roce 1985 učil tehdejšího papeže Jana Pavla II. před jeho cestou do Rakouska česky, aby mohl skrze rakouskou televizi pozdravit i české věřící, kteří hojně sledovali rakouskou televizi.

V nedávno zveřejněném rozhovoru u příležitosti jeho 90. narozenin otec Koláček řekl:  „Doma jsem u Pána.“ Toto kulaté jubileum oslavil v neděli 1. září.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner