Zemřel legendární herec Jean-Paul Belmondo, ikoně filmu bylo 88 let

Jean-Paul Belmondo (Georges Biard / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0This image contains persons who may have rights that legally restrict certain re-uses of the image without consent.)

Jean-Paul Belmondo | FOTO: Georges Biard / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0This image contains persons who may have rights that legally restrict certain re-uses of the image without consent.

Ve věku 88 let zemřel v pondělí v Paříži legendární francouzský herec Jean-Paul Belmondo. Za svou šedesátiletou kariéru se sympatický Belmondo objevil ve více než osmi desítkách filmů. Diváci ho znají například z komedií jako Muž z Acapulca, Policajt nebo rošťák či Bezva finta. Zvládl ale i vážnější role.

Belmondo, ve Francii často přezdívaný Bébel, na sebe poprvé výrazně upozornil v kriminálním dramatu U konce s dechem Jeana-Luca Godarda v roce 1960, i když to nebyla jeho zdaleka první práce před kamerou – ve filmu debutoval už v roce 1957. Další proslulost mu přinesly spíše komedie – třeba Zvíře, Veselé velikonoce nebo série „Mužů“ – z Ria, Hongkongu a Acapulca.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Podle portálu Le Monde Belmondo zemřel doma v Paříži, o skonu legendy stříbrného plátna informoval hercův advokát. „Skoro šedesát let byl tělem, tváří i hlasem francouzského filmu, bezkonkurenční osobností,“ píše francouzský portál. Jean-Paul Belmondo se narodil 9. dubna 1933 nedaleko od Paříže ve městě Neuilly-sur-Seine do umělecké rodiny. Ale malířství a sochařství mladého Jean-Paula příliš neoslovily, místo toho mnohem více tíhl k boxu a fotbalu.

Nakonec v roce 1952 přece jen zakotvil na konzervatoři, kterou dostudoval o pět let později. V prvních filmech ztvárňoval pouze vedlejší role, to se však změnilo po už zmiňovaném U konce s dechem, kde Belmondo zazářil. V následujících letech už šel z role do role. Velmi rychle se proslavil i za hranicemi své domoviny. Kromě filmového plátna se francouzský bard věnoval také divadlu. Ženatý byl Belmondo dvakrát, z jeho vztahů vzešly celkem čtyři děti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články