Ve věku 77 let zemřel italský scenárista a režisér Bernardo Bertolucci. K jeho nejslavnějším filmům patří Poslední tango v Paříži, Konformista nebo Poslední císař.

Bernardo Bertolucci se narodil 16. března 1941 v italské Parmě básníkovi Attilio Bertoluccimu. Studoval na univerzitě v Římě. Po svém otci zdědil také básnický talent a ve svých dvaceti letech se stává oslavovaným a publikovaným básníkem. Svého básnického talentu se však vzdává kvůli filmu.

V roce 1961 pracoval jako asistent režie na Pasoliniho filmu Acatone, v roce 1962 natočil vlastní film Smrt kmotřička (La commare secca). Druhým snímkem Prima della rivoluzione (Před revolucí, 1964) se zapsal jako režisér, který aktualizoval literární klasiku a obohacoval ji o politická prohlášení. Byl nominován na Oscara za režii filmu Poslední tango v Paříži (Ultimo tango a Parigi, 1972) a za režii a scénář k filmu Poslední císař (The Last Emperor, 1987).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner