Zemřel místopředseda hnutí STAN Věslav Michalik. Nenacházím slov, napsal Rakušan

Věslav Michalik (ČTK / Michal Krumphanzl)

Věslav Michalik | FOTO: ČTK / Michal Krumphanzl

Ve věku 59 let v neděli nečekaně zemřel místopředseda hnutí STAN a starosta Dolních Břežan Věslav Michalik. Smutnou zprávu potvrdil předseda hnutí Vít Rakušan. Podle webu Neovlivní.cz zemřel Michalik odpoledne náhle na výletu v horách. Po loňských sněmovních volbách se původně měl stát ministrem průmyslu a obchodu, nominace se ale vzdal kvůli pochybnostem o svém dřívějším podnikání a možném střetu zájmů.

„Zemřel Věslav Michalik, místopředseda hnutí STAN, skvělý starosta Dolních Břežan a můj dobrý přítel. Nenacházím slov. Upřímnou soustrast všem blízkým,“ oznámil na twitteru předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan.

„Je mi velmi líto náhlého úmrtí Věslava Michalika. Upřímnou soustrast a hodně sil rodině a jeho přátelům,“ reagoval na smutnou zprávu premiér Petr Fiala (ODS). „Dnes večer nás bohužel zastihla tragická zpráva o smrti Věslava Michalika. Upřímnou soustrast jak nejbližším a rodině, tak i jeho kolegům a přátelům ve STAN,“ napsal na sociální síti předseda Pirátů Ivan Bartoš. Šéfka TOP 09 a předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová popřála rodině upřímnou soustrast a hodně sil. 

Michalik se narodil 1. března 1963 v Českém Těšíně. Vystudoval Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT v Praze, kde v roce 1992 získal i titul kandidáta věd. Ekonomické vzdělání si doplnil na Rochester Institute of Technology v USA. Starostou Dolních Břežan byl nepřetržitě od roku 2004. Místopředsedou STAN se stal loni.

V letech 1986 až 1996 pracoval jako vědecký pracovník Akademie věd ČR v Ústavu jaderné fyziky a Ústavu dozimetrie záření, po odchodu z akademické sféry až do roku 2007 působil ve finančních institucích v různých funkcích od analytika až po člena představenstva. Od roku 2002 podnikal v oboru investiční poradenství.

Eric Drooker

V roce 2012 byl zvolen zastupitelem Středočeského kraje, v letech 2016 až 2017 byl radním kraje pro hospodářský a regionální rozvoj včetně evropských fondů a rozvoje venkova. V listopadu 2020 se stal náměstkem středočeské hejtmanky pro finance a strategii.

Michalik loni v listopadu odmítl nominaci na ministra, protože nechtěl zatěžovat nový kabinet Petra Fialy srovnáváním se situací předchozího premiéra Andreje Babiše (ANO). Řekl ale, že jeho dřívější podnikání na Kypru bylo v souladu se zákonem. Investiční společnost tam vznikla podle něj na základě doporučení daňových a právních poradců ostrovní země byla vhodná mimo jiné kvůli tomu, že na rozdíl od Česka byla tehdy v EU. Potenciální střet zájmů kvůli třetinovému podílu ve fondu, který vlastní solární elektrárny, by se podle něj dal vyřešit prodejem elektráren.

Věslav Michalik podle serveru idnes.cz zemřel na infarkt nebo mozkovou příhodu. S manželkou se vydali na kopec Vlčí hora ve Šluknovském výběžku. Při chůzi najednou padl k zemi a pomoci mu nedokázala ani přivolaná záchranná služba.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články