Zemřel novinář a publicista Karel Pacner. Byl u vypuštění Apolla k Měsíci

Novinář a spisovatel Karel Pacner (ČTK/Doležal Michal)

Novinář a spisovatel Karel Pacner | FOTO: ČTK/Doležal Michal

Ve věku pětaosmdesáti let zemřel publicista, novinář a spisovatel Karel Pacner. O smutné zprávě informoval web Aktuálně.cz s odkazem na zdroj blízký rodině. Pacner je autorem mnoha knih, v listopadu 1989 byl jedním ze tří zástupců šéfredaktora Mladé fronty, kteří řídili chod redakce.

Rodák z Janovic nad Úhlavou ihned po studiích na Vysoké škole ekonomické v Praze nastoupil do redakce deníku Mladá fronta, ve kterém od roku 1959 působil jako redaktor pro popularizaci vědy. V roce 1969 byl jedním ze dvou Čechů, kteří se ve Spojených státech účastnili startu mise Apollo 11.

FORUM 24 (archiv)

Pacner později začal psát knihy o kosmonautice a vesmíru, po revoluci v roce 1989 se věnoval i nejnovějším dějinám a špionáži. Dvě z jeho knih patří do žánru sci-fi.

V listopadu 1989 byl jedním ze tří zástupců šéfredaktora deníku Mladá fronta, kteří řídili chod redakce do zvolení nového šéfredaktora. Následně pracoval i v Mladé frontě DNES, na kterou se o rok později deník přetransformoval.

Do penze odešel v roce 2001, i přesto však stále spolupracoval s médii. V roce 2008 byl jedním z kritiků financování iniciativy Ne základnám.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]