Zemřel novinář Zdeněk Velíšek. Legendě zpravodajství České televize bylo 89 let

Zdeněk Velíšek (ČTK/Doležal Michal)

Zdeněk Velíšek | FOTO: ČTK/Doležal Michal

Zemřel uznávaný novinář a moderátor Zdeněk Velíšek, bylo mu 89 let. Smutnou zprávu v sobotu oznámila Česká televize, kde působil v zahraniční redakci. Do televize nastoupil již v roce 1968, po sovětské okupaci musel televizi opustit. Věnoval se především evropským záležitostem a Francii. 

Velíšek se narodil 23. února 1933 v Českém Krumlově, vystudoval děčínské gymnázium a poté hispanistiku a bohemistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Původním povoláním byl filolog. Od roku 1962 pracoval v Mezinárodní organizaci pro rozhlas a televizi, východním protipólu Evropské vysílací unie.

Jan Kubiš (Vojenský historický ústav, se souhlasem)

V roce 1968 dostal nabídku pracovat v Československé televizi, kterou přijal. Podílel se na televizním vysílání v době invaze do Československa a kvůli tomu musel později televizi opustit. Následně se živil překladatelstvím a tlumočnictvím. Do České televize se vrátil po sametové revoluci. Na Kavčích horách působil jako zahraniční zpravodaj, redaktor, komentátor, editor či spolutvůrce pořadu o zahraničním dění Horizont ČT24.

Porota novinářské ceny Karla Havlíčka Borovského v roce 2014 udělila Velíškovi Cenu Opus Vitae za celoživotní noblesní komentátorskou a reportérskou činnost, glosující zejména nelehký rozvoj Evropské unie a místa Česka v ní.

„Cena je za celoživotní práci, ale já jsem se první polovinu života médiím a novinařině nevěnoval, takže mně patří jen z poloviny a cítím jistý dluh, který hodlám ještě jednou tak dlouho splácet,“ řekl tehdy s nadsázkou Velíšek.

Jeho novinářskou profesionalitu, přehled i gentlemanství oceňovali nejen jeho kolegové. Francie mu v roce 2015 udělila Řád umění a literatury za šíření francouzské kultury ve světě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]