Zemřel parťák Bolka Polívky, herec Jiří Pecha. Bylo mu 74 let

Jiří Pecha (wikipedia.org)

Jiří Pecha | FOTO: wikipedia.org

Ve věku nedožitých pětasedmdesáti let zemřel herec Jiří Pecha. Divadelník, kterého proslavila mimo jiné hlavní role v revuální adaptaci Babičky Boženy Němcové, svůj profesní život spojil s divadlem Husa na provázku a spoluprací s Bolkem Polívkou.

Umřel Peca…

Zveřejnil(a) Břetislav Rychlík dne Čtvrtek 28. února 2019

Vyrůstal v Třebíči, v její místní části Borovina, kde závodně běhal přespolní běh, mezi mladšími dorostenci skončil druhý v republikovém přeboru. Při tréninku psa se však zranil, způsobil si otevřenou zlomeninu nohy, kdy tak skončila jeho sportovní kariéra. Jeho otec pracoval v továrně na boty BOPO a byl redaktorem Baťových Zlínských novin, byl také divadelní ochotník, matka profesí zdravotní sestra šila divadelníkům kostýmy.

V ochotnickém divadle pomáhal spolu s bratrem se stavbou kulis a občasně hrál dětské role. Po setkání s ochotníkem a učitelem Josefem Geržou bylo Jiřímu Pechovi doporučeno, ať se vydá na studia herectví do Brna. Ve Žďáru nad Sázavou se vyučil elektromechanikem a následně opravoval pračky a převíjel motory. I přes to, že neměl maturitu, tak byl přijat na JAMU v Brně, kterou vystudoval.

Spolu s Bolkem Polívkou zakládal Divadlo Husa na provázku, kde od roku 1997 ztvárňoval roli babičky v inscenaci Babička – fetišistická revue, za kterou téhož roku obdržel speciální Cenu Alfréda Radoka za „mužský herecký výkon v ženské roli“. Hrál např. i ve filmech Balada pro bandituLotrando a Zubejda a Pupendo.

V roce 2017 obdržel ocenění Cena města Třebíče. V říjnu 2017 cenu za Jiřího Pechu převzala jeho manželka Jana, nemohl se předávání zúčastnit ze zdravotních důvodů.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]