Zemřel předseda Evropského parlamentu David Sassoli. Zradila ho imunita

David Maria Sassoli, předseda Evropského parlamentu (Evropská unie)

David Maria Sassoli, předseda Evropského parlamentu | FOTO: Evropská unie

Předseda Evropského parlamentu, italský politik a novinář David Sassoli zemřel v noci na úterý. Informovala o tom agentura AFP. „David Sassoli zemřel 11. ledna v 01:15 na onkologické klinice v Avianu, kde byl hospitalizován,“ uvedl Sassoliho mluvčí Roberto Cuillo na sociální síti.

Sassoli byl od 26. prosince v italské nemocnici. Mluvčí předsedy Evropského parlamentu uvedl, že hospitalizaci si vynutila „závažná komplikace způsobená špatným fungováním imunitního systému“. Vzhledem k tomu, že měl politik negativní test na covid-19, se nejednalo o důsledek koronaviru. Pro Sassoliho šlo o druhou návštěvu nemocnice za poslední dobu. V září musel být kvůli zápalu plic sledován lékaři ve Štrasburku.

Bývalý italský novinář Sassoli byl v čele Evropského parlamentu od roku 2019. Již dříve uvedl, že nemá zájem kandidovat do čela evropského zákonodárného sboru v druhé polovině volebního období. Zvolen byl do parlamentu třikrát v řadách středolevicové Demokratické strany.

()

Na odchod Sassoliho reagují i někteří čeští politici. „Jsem hluboce zarmoucen odchodem Davida a vyjadřuji svou nejhlubší účast celé rodině… Považoval jsem ho za přítele. Patřil mezi pracovité a moudré politiky, kteří věřili v hlubší spolupráci mezi státy EU. Vzpomínám v tiché modlitbě,“ napsal na twitter europoslanec Tomáš Zdechovský. „Byla jsem šokována a hluboce zarmoucena, když jsem se dozvěděla o úmrtí našeho prezidenta Davida Sassoliho. Bylo mi ctí ho znát a úzce s ním spolupracovat. Upřímnou soustrast jeho rodině. Bude chybět. Odpočívej v pokoji,“ vzkázala Dita Charanzová.

„Jsem hluboce zarmoucena hroznou ztrátou velkého Evropana a hrdého Itala. David Sassoli byl soucitný novinář, vynikající předseda Evropského parlamentu a především drahý přítel. Moje myšlenky jsou s jeho rodinou,“ přidala se předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Premiéra Petra Fialu (ODS) úmrtí předsedy Evropského parlamentu Davida Sassoliho velmi rozesmutnilo, napsal na twitteru. Evropská unie ztratila důležitého lídra, uvedl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) zemřel zastánce sjednocené Evropy. Předsedové vlády a obou parlamentních komor i další politici vyjádřili upřímnou soustrast Sassoliho rodině i blízkým.

Křest Týdeníku FORUM (Jan Šibík / FORUM 24)

„Odchodem Davida Sassoliho ztratila EU jednoho ze svých předních lídrů i obránce základních hodnot, na kterých unie stojí,“ napsal na twitteru Vystrčil. Sassoli podle něj jako předseda občany voleného Evropského parlamentu hrál jedinečnou roli. Podle Pekarové Adamové pracoval Sassoli jako novinář a politik celý život pro svou zemi a evropský kontinent, uvedla na stejné sociální síti.

Vicepremiér a předseda Pirátů Ivan Bartoš uvedl, že ho zpráva o Sassoliho úmrtí velmi zasáhla. „Měl jsem možnost ho poznat osobně a diskutovat s ním o budoucnosti Europy,“ napsal na twitteru.

„S úmrtím Davida Sassoliho ztrácí Evropa skvělého člověka, respektovaného lídra a inspirativního politika. Vždy jsem oceňoval jeho pozitivní přístup, kolegialitu a upřímnou snahu posouvat věci dopředu,“ uvedl europoslanec Stanislav Polčák (STAN).

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

David Sassoli byl Evropan tělem a duší, vždy příjemný a usměvavý, napsala na twitteru europoslankyně za ANO Martina Dlabajová. „Davide, budeš nám chybět,“ dodala. Její kolegyně Radka Maxová uvedla, že Sassoliho úmrtím „přišel Evropský parlament o skvělého zastánce evropské parlamentní demokracie“.

„O tom, že je předseda EP David Sassoli nemocný, se vědělo. Ale to, jak je jeho stav vážný, jsem netušila. Je mi to moc líto,“ uvedla na twitteru česká zástupkyně v Evropském parlamentu Veronika Vrecionová (ODS).

Sassoli byl velký evropský lídr a zastánce demokracie, podotkl europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). „Jeho odhodlání hájit evropský projekt a učinit z Evropského parlamentu silný demokratický orgán bude pro mnohé z nás navždy inspirací,“ dodal.

Nejhlubší soustrast vyjádřila na twitteru také ČSSD.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]