Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera, bylo mu 72 let

Jaroslav Kubera při sobotním vystoupení na kongresu ODS (printscreen záznam kongresu ODS)

Jaroslav Kubera při sobotním vystoupení na kongresu ODS | FOTO: printscreen záznam kongresu ODS

Česká republika je v šoku – zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera. Byl dlouholetým starostou Teplic a Senát vedl od roku 2018, od roku 2016 byl jeho místopředsedou. Svérázný politik byl dlouhá léta výraznou tváří Občanské demokratické strany. 

Smutnou zprávu sdělil mezi prvními na Twitteru místopředseda ODS Miloš Vystrčil. “Zemřel Jarda Kubera. Úžasný člověk, můj velký učitel. Brečím a nejde to zastavit,” napsal senátor na sociální síť.

“Je mi to nesmírně líto. V sobotu jsem s ním mluvil na kongresu, byl plný energie a plánů. Myslím na jeho rodinu,” řekl České televizi předseda ODS Petr Fiala, který Kuberu považoval za skvělého člověka.

Jaroslav Kuberu podle informací ČTK postihla v pondělí dopoledne nevolnost v jeho senátorské kanceláři v Teplicích, zemřel po převozu do nemocnice.

Rodák z Loun studoval matematiku v Brně a zahraniční obchod na VŠE. Studia však nedokončil.

Do funkce senátora Jaroslav Kubera usedl v roce 2000 a vydržel v něm do současnosti. Předsedou Senátu Parlamentu České republiky byl od 14. listopadu 2018.

V letech 1967 až 1968 byl Kubera krátce členem KSČ. Před rokem 1989 pracoval v teplických podnicích Sklo Union Teplice a Elektrosvit Teplice. Kubera byl ženatý a má dvě dcery.

Senát svolal mimořádné jednání organizačního výboru na úterní ráno, aby řešil mimořádnou situaci.

Na šokující zprávu reagují i další politici. “Zemřel Jaroslav Kubera. Je mi to hrozně líto. Seděli jsme spolu v městské radě. Občas to bylo veselé, občas zase ne. Byla to však moc dobrá škola a hodně mi to dalo. Přeji rodině v těchto tak těžkých chvílích mnoho sil,” napsal poslanec TOP 09 Dominik Feri.

Nejvíce ale samozřejmě truchlí ODS. “Pláču, truchlím, jsem v šoku! Jarda Kubera byl skvělý člověk, politik a odeesák. Je to pro mne ohromná rána! Jeho přátelství, nadhled a humor nám budou všem chybět. Upřímnou soustrast celé jeho rodině a všem pozůstalým,” uvedla bývalá první místopředsedkyně strany Alexandra Udženija.

Jsou zprávy, které vás donutí se zastavit, ať děláte, co děláte. Zpráva o úmrtí předsedy senátu Jaroslava Kubery je jednou z nich. Kéž odpočívá v pokoji,” napsal europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Zármutek vyjádřil i ministr zahraničí Tomáš Petříček: “Těžko se mi tomu věří, Jaroslav Kubera byl pořád plný elánu a dobré nálady. Jeho humor ocenil snad každý. Odešel politik, kterého jsme si mohli vážit, i když jsme s ním třeba nesouhlasili. Upřímnou soustrast celé rodině.”

“Jaroslava Kuberu jsem měl rád. Považoval jsem ho za svého přítele, ačkoliv jsme se někdy lišili v názorech. Jeho smrti velice lituji,” uvedl prezident republiky Miloš Zeman prostřednictvím twitteru svého mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Ve funkci předsedy Senátu na sebe Kubera upozornil například vřelým vztahem k Tchaj-wanu, kam se koncem února chystal odjet v čele podnikatelské mise. Plán vzbudil kritické reakce, a to nejen ze strany čínské diplomacie, ale také od prezidenta Miloše Zemana, který prosazuje vstřícnou politiku k Pekingu. Zeman loni pohrozil, že pokud Kubera na Tchaj-wan pojede, skončí jejich přátelství. Předseda Senátu ale odmítl, že by návštěva Tchaj-wanu byla protičínská.

Kubera se během své kariéry v politice zviditelnil řadou dalších kontroverzně vnímaných výroků či kroků. Již jako tajemník teplického městského úřadu (byl jím v letech 1990 až 1994) například pobouřil primátora Ústí nad Labem oznámením, že Teplice jsou přirozeným sídelním městem budoucího kraje. Proslavil se také návrhem na řešení prostituce, která ve své době silně sužovala severočeské pohraničí, kdy navrhoval licence pro prostitutky.

Pozornost ve své době vzbudila i Kuberova snaha o snížení kriminality ve městě nebo jeho negativní postoj ke zvýšení pravomocí strážníků. “Být po mém, tak bych strážníkům nedal ani pistole. Na sbírání psích exkrementů je nepotřebují,” řekl v roce 2006. Ne vždy s pochopením se setkal u obcí také Kuberův takzvaný chodníkový zákon, který od zimy 2009 až 2010 zbavil povinnosti uklízet chodníky majitele přilehlých nemovitostí a zodpovědnost za jejich schůdnost přenesl na město.

Předseda senátu byl pro svůj svérázný a často ironický přístup k různým tématům velmi populární. Nejznámější byl jeho “svatý” boj za práva kuřáků. Sám si totiž život bez cigarety nedokázal představit. Přesto tvrdil, že mu to nijak nepoškozuje zdraví a například nikdy netrpí respiračními obtížemi. V Teplicích, kde dlouhá léta dělal primátora vítali jeho různé nápady. Například svoz odpadků byl díky Kuberovi pro občany zdarma.

Kubera v roce 2018 zvažoval kandidaturu na prezidenta, ke které ovšem nakonec nedošlo. “Musel bych se zeptat manželky, jestli by mě pustila,” žertoval tehdy. Roli hlavy státu si vyzkoušel alespoň ve filmu Toman, kde ztvárnil Edvarda Beneše.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články