Zemřel režisér Vorlíček, režisér Tří oříšků pro Popelku nebo Arabely

archiv

Václav Vorlíček | FOTO: archiv

Ve věku 88 let zemřel legendární režisér Václav Vorlíček. Natočil oblíbenou pohádku Tři oříšky pro Popelku, seriál Arabela nebo nesmrtelné komedie Pane, vy jste vdova! a Dívka na koštěti. Zprávu serveru Blesk.cz potvrdil režisér Zdeněk Zelenka.

Vorlíček se narodil 3. června 1930 v Praze. „Už jako sedmnáctiletý jsem věděl, že chci dělat film,“ vyprávěl. Tehdy „drápkem uvízl“ jako komparzista ve filmu Josefa Macha Na dobré stopě a film ho chytil, když chodil pozorovat dokončovací práce.

Když ho poprvé nevzali na FAMU, šel rovnou na Barrandov a dostal se do štábu režiséra Martina Friče. Po roce už ho na FAMU přijali, absolvoval v roce 1956. Na Barrandov se pak vrátil a zaměstnán tam byl do roku 1992, kdy oficiálně odešel do penze.

Do širokého povědomí vstoupil teprve parodií na komiksové seriály Kdo chce zabít Jessii?, Pane, vy jste vdova!, Dívka na koštěti, Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách nebo Což takhle dát si špenát či Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko. Vrcholem jeho televizní tvorby se staly i ve světě úspěšné pohádkové seriály Arabela a Arabela se vrací. Populární byly také sci-fi seriály Létající Čestmír a Křeček v noční košili.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner