Zemřel slovenský režisér a scenárista Juraj Jakubisko. Bylo mu 84 let

Ve věku 84 let zemřel oceňovaný slovenský režisér a scenárista Juraj Jakubisko (Jindřich Nosek (NoJin) / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons)

Ve věku 84 let zemřel oceňovaný slovenský režisér a scenárista Juraj Jakubisko | FOTO: Jindřich Nosek (NoJin) / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons

Ve věku 84 let zemřel oceňovaný slovenský režisér a scenárista Juraj Jakubisko. Slovenské televizi RTVS informaci potvrdila jeho dcera. Jeho filmy se vyznačují velmi osobitou poetikou, bizarností i podivuhodnou hravostí. Na svém kontě má několik oceňovaných snímků, za které získal řadu cen.

O smrti slavného režiséra a scenáristy informovala jeho dcera Janette Jakubisková. Na své facebookové stránce zveřejnila status s fotografií otce z rodinného archivu. Slovenské televizi RTVS později potvrdila, že Jakubisko zemřel. Bylo mu 84 let.

()

Juraj Jakubisko se narodil 30. dubna 1938 ve slovenské obci Kojšov. Po absolvování Akademie múzických umění v Praze debutoval v roce 1967 dlouhometrážním hraným filmem Kristova léta. Krátce po něm vytvořil povídkový film Zbehovia a pútnici. Ten si vysloužil nominaci na Zlatého lva na Benátském filmovém festivalu. V 70. letech se stal obětí normalizační cenzury, kdy nemohl tvořit. Rozpracovaný film Dovidenia v pekle, priatelia tak mohl dokončit až po 20 letech.

Asi nejslavnějším snímkem Juraje Jakubiska je historická epopej Tisícročná včela z roku 1983. O dva roky později natočil populární pohádku Perinbaba. Ta se v roce 2021 měla dočkat několikrát odloženého pokračování. Později zazářil i s fantasy seriálem Teta. V roce 2008 šel do kin Jakubiskův historický film Bathory o čachtické paní Alžbětě Báthoryové, nejproslulejší slovenské vražedkyni. Film Bathory se stal nejúspěšnějším filmem desetiletí.

Juraj Jakubisko za své filmy získal několik cen. Několikrát vyhrál Českého lva a bodoval i na řadě zahraničních filmových festivalů. V posledních letech ho ale trápilo zdraví. V roce 2012 podstoupil transplantaci srdce. Na veřejnosti byl naposledy spatřen na pohřbu Mekyho Žbirky, kam dorazil i se svou ženou Deanou. Poslední dny strávil ve velmi vážném stavu v IKEMu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články