Zemřel akademický sochař a profesor Jiří Beránek. Bylo mu 75 let

Eric Drooker

Po krátké a těžké nemoci zemřel v úterý sochař a akademický profesor Jiří Beránek. Vyučoval na Fakultě umění a designu Ladislava Sutnara v Plzni. Dříve vyučoval mladé sochaře na Umprum, neboli Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Na veřejnou scénu mohl po letech potlačování svobodné umělecké tvorby vstoupit až se skupinou podobně postižených umělců pod hlavičkou “12/15 Pozdě, ale přece”. Jiřímu Beránkovi bylo 75 let.

“Dnes po poledni zemřel můj životní kamarád Jirka Beránek, akademický sochař a profesor na fakultě umění a designu. Jirka patřil k legendám výtvarné scény již v éře socialismu, kdy vystavoval až se skupinou “12/15 Pozdě, ale přece”. Tam jsem viděl jeho sochy poprvé a ihned mě nadchly, pro svůj filosofický a existenciální ráz, pro lásku k přírodě a respektu k minulosti. Po čase jsem se stal jeho sousedem a kumpánem. Jezdili jsme spolu po Evropě, hlavně do Itálie třeba na benátské bienále. Letěli jsme spolu balónem a chodili jsme spolu do jednoho kostela. Jirka odešel po krátké ale těžké nemoci a mně je opravdu líto, že jsem s ním už nemohl ještě pořádně mluvit, jak jsme si slibovali. Je to tak smutné, že to nejde vyjádřit. Ale potkáme se a bude nám spolu zase dobře,” napsal šéfredaktor deníku FORUM 24 Pavel Šafr.

Sochař a kreslíř Jiří Beránek se narodil 21. listopadu 1945 v Borkovicích. Studoval na Střední odborné škole výtvarné v Praze a na Akademii výtvarných umění v Praze. Vedl sochařský ateliér na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Samostatně vystavoval od roku 1969, kolektivních výstav se účastnil od roku 1973. Je autorem objektů pro církevní prostory (Libčeves, Litoměřice, Mohelnice, Hradec Králové, Uherský Brod) i exteriéry (pískovna Lemberk, Hitfeld u Hamburku).
V 70. a 80. letech se zúčastnil řady důležitých skupinových výstav, z nichž mnohé byly neoficiální nebo povolené pod hlavičkou smyšleného pořadatele, například Gong (1983), Barevná socha (1985), Barevná plastika (1988), Jeden starší, jeden mladší (1988), Střední věk (1989). Po roce 1989 často vystavoval i v zahraničí, pracoval na sochařských setkáních a sympoziích a patřil k důležitým představitelům starší střední generace. Svými díly je zastoupen v mnoha veřejných sbírkách. Byl členem volného seskupení 12/15 Pozdě, ale přece. V roce 1991 získal stipendium Jackson-Pollock Krasner Foundation New York.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články