Zemřel spisovatel a překladatel Antonín Přidal, bylo mu 81 let

V Brně 7. února zemřel přední spisovatel, překladatel, publicista a pedagog Antonín Přidal. (ČTK)

V Brně 7. února zemřel přední spisovatel, překladatel, publicista a pedagog Antonín Přidal. | FOTO: ČTK

V Brně dnes zemřel spisovatel, překladatel, publicista a pedagog Antonín Přidal. Bylo mu 81 let, poslední sbírku básní vydal v roce 2015. Informaci o Přidalově úmrtí ČTK potvrdil mluvčí Janáčkovy akademie múzických umění v Brně (JAMU) Luboš Mareček.

Přidal se do listopadu 1989 věnoval hlavně překládání „na zapřenou“, s vypůjčenými krycími jmény. Po revoluci byl znám i jako rozvážný moderátor, popularitu měl svého času jeho televizní pořad Z očí do očí či Klub Netopýr.

Přeložil díla zejména anglických a španělských autorů, z nichž nejznámější jsou García Lorca, Patrick White, John Updike, Joseph Heller, Robert Lowell či Galway Kinnell. Kromě Knihy nesmyslů Eduarda Leara je asi nejproslulejším Přidalovým překladem humoristická kniha Lea Rostena Pan Kaplan má stále třídu rád.

Narodil se 13. října 1935 v Prostějově. Po studiu jazyků na filozofické fakultě v Brně pracoval v 60. letech v literárně-dramatické redakci Československého rozhlasu. Od počátku 90. let začal spolupracovat s Českou televizí. Je autorem básnických sbírek a řady divadelních, rozhlasových a televizních her: Pěnkava s Loutnou, Komedie s Quijotem, Políček č. 111, Elektrický nůž a jiné. V roce 2011 Přidalovi vyšel výbor textů z rozhlasového cyklu Potulky knihami a časem. Jeho posledním dílem byla básnická sbírka, která vyšla před dvěma lety pod názvem Zpovědi a odposlechy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články