Zemřela Libuše Šafránková, milované Popelce bylo 68 let. Reagují umělci i politici

Herci Libuše Šafránková a Josef Abrhám. (ČTK)

Herci Libuše Šafránková a Josef Abrhám. | FOTO: ČTK

Zprávu o skonu populární herečky Libuše Šafránkové přinesl web CNN Prima News. Smutnou zprávu zpravodajskému serveru potvrdil syn Josef Abrhám. Bližší informace o úmrtí slavné Popelky zatím nejsou známy. Spekuluje se o spojitosti s rakovinou plic, s níž Šafránková v minulosti bojovala.

Oblíbená herečka se proslavila už svou rolí Barunky ve dvoudílné televizní adaptaci Babičky od Boženy Němcové, kde na sebe ve svých sedmnácti letech strhla pozornost svým půvabem, temperamentem i roztomilostí.

O dva roky později ji režisér Václav Vorlíček obsadil do pohádky Tři oříšky pro Popelku. Role, která jí změnila život, se zapsala do srdcí většiny Čechů. Od té doby chodily Šafránkové další pracovní nabídky a dopisy od fanoušků. „Kolem Vánoc mi chodí nejvíc dopisů, od Německa po Norsko,“ popisovala herečka.

Libuše Šafránková (ČTK)

Mezi nejznámější filmy, ve kterých Šafránková ztvárnila roli, patří i Třetí princ, Princ a Večernice, Vrchní, prchni! Či Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. S postupem času se z role princezny přenesla do role maminky, kterou si zahrála ve snímku Báječná léta pod psa či do role babičky ve filmu Jak jsme hráli čáru. Filmový úspěch sklidila i v oscarovém snímku Jana Svěráka Kolja, za který získala Českého lva v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon. Zahrála si také v seriálech Nemocnice na kraji města či Náhrdelník, kde se objevila po boku svého manžela Josefa Abrháma.

S Abrhámem se poznala v Činoherním klubu v Praze, do které se Šafránková přestěhovala z Moravy. První rok se se svým kolegou míjeli, na prknech se setkali až následně a ještě stále si vykali. „Šafránková se líbila úplně každému chlapovi, co v divadle byl. Každej se ji snažil sbalit, ale všichni to měli marný. Ona měla od začátku oči jen pro Pepíka,“ popsal pro CNN Prima News herec Pavel Landovský, který tehdy v Činoherním klubu rovněž hrál.

Kromě herectví milovala i zpěv, a to hlavně díky svému tatínkovi, který byl učitelem hudby, jak uvedla v rozhovoru pro iDnes. „Dokonce i zapálit svíčku na hroby se o Dušičkách chodilo s kapelou, smrt se tu chápala přirozeně, jako pokračování života. Takže i dnes, když jdu za tatínkem na hřbitov, není mi smutno. Jedu na kole a zpívám – Jít a hledat Eldorááádo…“

Reagují už i čeští politici

Čeští politici vyjadřují na sociálních sítích soustrast rodině i blízkým herečky Libuše Šafránkové, která zemřela ve věku 68 let. Připomínají především její hlavní roli ve filmové pohádce Tři oříšky pro Popelku, kterou spojují s Vánocemi. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že bez její Popelky si české Vánoce neumí představit. Soustrast vyjádřil i prezident Miloš Zeman s tím, že ho zpráva o odchodu herečky hluboce zasáhla.

 

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Babiš na twitteru uvedl, že Libuši Šafránkovou měl moc rád. Její Popelku jsem viděl snad stokrát. Bez ní si neumím představit české Vánoce. A myslím, že nikdo z nás. Je mi strašně líto, že odešla,“ napsal ke svému vyjádření soustrasti. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček na twitteru napsal, že prezidenta informace o úmrtí Šafránkové hluboce zasáhla. Je mi to nesmírně líto,“ uvedl Zeman.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že Šafránková byla v jejích očích nejsympatičtější a nejmilejší českou herečkou. Je mi nesmírně líto, že odešla, ale jsem vděčná za to, co tu po ní zůstalo,“ napsala. Někdejší šéf TOP 09 Jiří Pospíšil dodal, že Vánoce již nebudou jako dřív.

Smutek vyjádřil i Tomáš Czernin (TOP 09): Neznali jsme se. Přesto mám pocit, že jsme byli přátelé, že jsem sledoval její život a život jejích postav, jako vím o životě svých nejlepších přátel. Měl jsem ji rád. Hodně rád. Bůh buď milostiv její duši, vždyť umění je božské, a potěš její blízké.“

Za symbol Vánoc považuje Šafránkovou i ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Její nádherné pohádkové role mě provázejí celý život,“ doplnila. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že ji zpráva hluboce zasáhla. Ztratili jsme skvostného člověka a jednu z nejtalentovanějších českých hereček. Drahá paní Šafránková, odpočívejte v pokoji! Měla jsem Vás moc ráda,“ uvedla.

Laskavá dáma velkého ducha, otevřeného srdce, krásných rolí a skromného života. Děkuji za radost, laskavost a příklad, který nám rozdávala,“ napsal předseda lidovců Marian Jurečka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]