Zemřela Meda Mládková. Mecenášce a sběratelce umění bylo 102 let

Meda Mládková (ČTK)

Meda Mládková | FOTO: ČTK

Ve věku 102 let zemřela historička umění, sběratelka a mecenáška Meda Mládková. Podlehla zdravotním obtížím souvisejícím s pokročilým věkem. V úterý ráno o tom informovala Nadace Jana a Medy Mládkových a Museum Kampa, které Mládková založila.

„Tahle zpráva opravdu bolí. Dnes nás opustila jedna z nejvýznamnějších žen našich novodobých dějin, mimořádná osobnost a také moje přítelkyně Meda Mládková,“ napsal v úterý ráno na twitteru předseda správní rady nadace a europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

“Přestože Meda Mládková prožila většinu svého života mimo území naší země, byla velká vlastenka. Český národ milovala a vše, co dělala, tak dělala pro něj. I proto se ve více než osmdesáti letech rozhodla založit v Praze Museum Kampa a umístit do něj sbírky, které za celý svůj život shromáždila, a tím je symbolicky věnovat českému národu,“ pokračoval Pospíšil. „Celý život věřila myšlence: ‚Přežije-li kultura, přežije národ‘ – a tato její myšlenka po ní zůstane,“ dodal.

Meda Mládková se narodila 8. září 1919 v Zákupech v severních Čechách. Od roku 1948 žila v emigraci. Po celou dobu života v zahraničí, nejdříve ve Švýcarsku, později ve Francii a nakonec ve Spojených státech, pomáhala krajanům.

V 60. letech začala navštěvovat Československo. Objevila moderní umění za železnou oponou a rozhodla se místním umělcům pomoci. Řadu obrazů těchto malířů i sama koupila. Po smrti manžela Jana Mládka v srpnu 1989 Mládková na jeho přání celou kolekci věnovala Praze. Po revoluci pro ni vybrala zchátralou budovu Sovových mlýnů a založila nadaci.

Objekt budoucího muzea získala Praha od státu v roce 1997 a Mládková si Sovovy mlýny pronajala od města na 99 let. Sbírka obsahuje přes 220 obrazů a kreseb Františka Kupky, 16 soch Otto Gutfreunda a přes 1000 děl českých a slovenských výtvarníků z let 1965 až 1985. Svou sbírku před smrtí v roce 2002 věnoval nadaci Mládkových významný český básník, výtvarník a sběratel umění Jiří Kolář.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]