Zemřela mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková, bylo jí 84 let

Marie Rút Křížková (ČTK)

Marie Rút Křížková | FOTO: ČTK

V pátek zemřela literární historička, redaktorka a bývalá mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková. Letos v červnu oslavila 84. narozeniny. Křížková se zásadní měrou zasloužila o vydání díla básníka Jiřího Ortena. Věnovala se také literární tvorbě v terezínském ghettu. 

Marie Rút Křížková se narodila v roce 1936 v Miličíně ve středních Čechách. Byla absolventkou Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, oboru čeština, pedagogika, specializace literární historie. Studium absolvovala dálkově a v roce 1972 se přestěhovala do Prahy. Pracovala jako učitelka, vychovatelka, za normalizace pak jako lesní dělnice a třídička pošty.

Antonín Zápotocký (archiv F24)

V roce 1977 se stala signatářkou Charty 77, jako její mluvčí působila od února 1983 do ledna 1984. Křížková se věnovala vydávání spisů básníka Jiřího Ortena a české literární tvorbě v terezínském ghettu. Spolupracovala také s pražským divadlem Miriam.

V roce 2015 získala Cenu Václava Bendy, kterou uděluje Ústav pro studium totalitních režimů osobnostem, které se významně podílely na boji za obnovu svobody a demokracie Československé republiky v letech 1938–1945 a 1948–1989.

Křížková má tři dcery. Jednou z nich je herečka a moderátorka Ester Janečková, která je nemanželským dítětem s Ortenovým starším bratrem Otou Ornestem. Její další dvě dcery jsou Svatava a Dagmar.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]