Zemřela představitelka Marfuši, ruské herečce bylo 79 let

Inna Čurikovová (Gorky Film Studios / se svolením)

Inna Čurikovová | FOTO: Gorky Film Studios / se svolením

Ve věku 79 let v sobotu zemřela ruská herečka Inna Čurikovová. Čeští diváci si ji pamatují především jako Marfušu z ruské klasické pohádky Mrazík. Zprávu přinesla agentura Interfax, podle níž herečka zemřela v nemocnici, kde podlehla dlouhé nemoci.

Herečka se narodila 5. října 1943 v Belibeji (Baškirsko). Od mládí ráda hrála divadlo, navštěvovala divadelní studio mladých při Moskevském dramatickém divadle K. S. Stanislavského. Po ukončení školní docházky následoval neúspěšný pokus o přijetí do školního studia MCHATu a do divadelního učiliště B. Ščukina. Podařilo se jí dostat pouze do Ščepkinova divadelního učiliště, kde v roce 1965 ukončila svá herecká studia.

Ve stejném roce se stala herečkou moskevského Divadla mladého diváka. Od roku 1968 působila na volné noze, od roku 1973 získala angažmá v moskevském Divadle leninského komsomolu (od roku 1990 divadlo Lenkom), píše server ČSFD.

Čurikovová má na kontě desítky filmů, mnoho divadelních a televizních rolí a je nositelkou řady cen včetně Stříbrného medvěda z Berlinale 1984 za roli v melodramatu Válečná romance. Dvakrát navštívila karlovarský festival, v lednu 2003 byla hostem Febiofestu.

Před kamerou začala sbírat zkušenosti počátkem 60. let, ale dlouho se musela spokojovat jen s epizodními, komicky laděnými rolemi. Nové obzory se jí otevřely koncem 60. let, kdy se poprvé pracovně setkala s debutujícím režisérem Glebem Panfilovem, který v ní nalezl nejen svou životní partnerku, ale i protagonistku téměř všech svých filmů.

V Česku zůstane zřejmě navždy nejvíce v paměti jako Marfuša, rozmazlená, zlá a ořechy neustále louskající sestra hodné Nastěnky z Mrazíka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články