Zemřela scenáristka a režisérka Marie Poledňáková

Marie Poledňáková (AdobeStock)

Marie Poledňáková | FOTO: AdobeStock

Ve věku 81 let zemřela filmová scenáristka a režisérka Marie Poledňáková, autorka slavných komedií Jak dostat tatínka do polepšovny, Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo filmu S tebou mě baví svět. Jejím posledním filmem byl snímek Líbáš jako ďábel z roku 2012.

Poledňáková se narodila do rodiny univerzitního profesora. Jelikož část její rodiny emigrovala, nemohla studovat vysokou školu, a tak pracovala v továrně. Několik let byla vdaná za muzikologa Ivana Poledňáka, později zůstala sama s jejich synem Petrem. Právě to ji inspirovalo k vytvoření známých komedií s Tomášem Holým, který si přeje, aby si maminka našla tatínka.

V roce 1961 jí dramaturg Jaroslav Dietl nabídl místo asistentky režie v Československé televizi. Jako asistentka režie pracovala deset let. Po večerním studiu AMU obor dramaturgie pracovala jako scenáristka a režisérka. V roce 1982 odešla na Barrandov, kde pracovala šest let jako režisérka Filmového studia Barrandov. V roce 1990 spoluzaložila akciovou společnost FTV Premiera, která získala první licenci pro soukromé televizní vysílání v Česku (dnes jde o FTV Prima, pozn. red.).

Komedie s Tomášem Holým velmi zaujaly porotu na festivalu v Monte Carlu. Ještě v roce 1989 Holého přesvědčila, aby se alespoň symbolicky objevil ve třetím pokračování Jak dostat tatínka do polepšovny a Jak vytrhnout velrybě stoličku, ale v roce 1990 Holý zahynul při autonehodě.

Poledňáková se v posledních letech na veřejnosti neobjevovala, před časem utrpěla mozkovou mrtvici, kvůli které ochrnula na polovinu těla.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články