Zemřela slavná zpěvačka a herečka Naďa Urbánková. Bylo jí 83 let

Naďa Urbánková (ČTK / Dostál Dušan)

Naďa Urbánková | FOTO: ČTK / Dostál Dušan

Ve věku 83 let zemřela zpěvačka a herečka Naďa Urbánková. Na sociální síti to v sobotu dopoledne oznámila její dcera Jana Fabiánová. Pětinásobná zlatá slavice poslední dny strávila v nemocnici.

„S nekonečnou bolestí v srdci s vámi musím sdílet tu nejsmutnější zprávu. Moje milovaná maminka, zpěvačka, herečka a pětinásobná Zlatá Slavice, paní Naďa Urbánková, zemřela včera večer 3. 2. 2023 ve věku 83 let na komplikace spojené s rakovinou a nedávno prodělaným onemocněním covid-19. Zemřela ve spánku, bez bolestí,“ oznámila smutnou zprávu dcera slavné zpěvačky.

(Profimedia)

Jménem rodiny pak poděkovala za soucit a požádala o možnost vyrovnat se se zdrcující zprávou v soukromí. „Děkuji ti za všechno, maminko moje. Miluji tě napořád. Tvoje Jana,“ vzkázala Jana Fabiánová.

Naďa Urbánková jako herečka debutovala v Pardubickém divadle, následně působila v pražské Laterně magice. V roce 1964 ji režisér Ján Roháč angažoval do filmu Kdyby tisíc klarinetů a také do pražského divadla Semafor, kde se stala výraznou osobností. Pravidelně vystupovala po boku Jiřího Grossmanna a Miloslava Šimka. Svéráznou součástí jejího stylu bylo vystupování v brýlích.

Od roku 1969 byla členkou kapely Country Beat Jiřího Brabce, se kterou navštívila mimo jiné Nashville v Tennessee, považovaný za kolébku country hudby. V dalších letech spolupracovala s orchestrem Václava Hybše a vystupovala také v Hudebním divadle Karlín.

Populární herečka se objevila i v řadě známých filmů, například Ostře sledované vlaky, Na samotě u lesa nebo Skřivánci na niti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články