Zemřela soudkyně, která poslala Navalného do trestné kolonie

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj. (commons.wikimedia.org/CC BY-SA 2.0)

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj. | FOTO: commons.wikimedia.org/CC BY-SA 2.0

Zemřela Natalia Repnikovová, soudkyně moskevského Simonovského okresního soudu, která letos v únoru změnila podmíněný trest Alexeje Navalného v kauze Yves Rocher na skutečný. Tiskové oddělení soudu sdělilo serveru Znak.com, že „soudkyně Repnikovová byla 18. srpna 2021 odvolána v souvislosti se svým úmrtím“.

O smrti soudkyně Repnikovové jako první informoval na svém twitteru Vadim Korovin, poslanec městského obvodu Filevskij park (Moskva). „Soudkyně Repnikovová, která Alexeji Navalnému změnila podmíněný trest na skutečný, zemřela (novičok – novičok je pro všechny). Ať odpočívá duše tvé zesnulé služebnice Natalie,“ napsal zastupitel.

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem (ČTK)

Znak.com připomíná, že 2. února 2021 moskevský Simonovský soud během výjezdního zasedání u moskevského městského soudu na žádost Federální vězeňské služby změnil 3,5letý podmíněný trest Alexeje Navalného v kauze Yves Rocher na reálný. „Navzdory preventivním opatřením, která s ním byla přijata, Navalnyj opakovaně porušil lhůtu pro dostavení se na inspekci. Soud považuje podání FSIN za splněné,“ přečetla tehdy soudkyně Natalia Repnikovová rozsudek.

Alexej Navalnyj lhůtu ovšem porušil, protože po otravě novičokem, po které málem zemřel, byl nakonec v kómatu převezen do Německa, kde se léčil. Do Ruska se vrátil a byl hned po příletu zadržen na letišti.

Po nabytí právní moci soudního rozhodnutí byl Navalnyj převezen do trestanecké kolonie č. 2 v Pokrově (Vladimirská oblast). Podle předběžných odhadů stráví politik za mřížemi 2,5 roku.

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj tehdy u moskevského soudu prohlásil, že jej soudí za smrtelnou urážku, které se dopustil tím, že přežil otravu nařízenou prezidentem Vladimirem Putinem. „Účastnil jsem se vyšetřování své vlastní otravy a dokázali jsme, že Putin je ve skutečnosti zodpovědný za tento pokus o vraždu. A to toho zlodějského človíčka v bunkru přivádí k šílenství. V důsledku toho prostě zešílí,“ uvedl Navalnyj u soudu. Přepis celého jeho proslovu jsme přinesli zde.

FORUM 24 (archiv)

Tehdy také řekl: „Když se podíváme na trestní zákony… uvidíme, že Evropský soud pro lidská práva je součástí [ruského právního systému] a jeho rozhodnutí jsou závazná. Ruská federace toto rozhodnutí v půli cesty uznala a dokonce mi vyplatila odškodné. Navzdory tomu můj bratr strávil 3,5 roku ve vězení kvůli stejnému případu. Strávil jsem celý rok v domácím vězení za stejný případ.

Pojďme si to trochu spočítat. Rozsudek padl v roce 2014, teď je rok 2021 a já jsem za to stále stíhán. Proč zrovna tento případ? Má to svůj důvod a není to proto, že je proti mně nedostatek trestních oznámení. Někdo chtěl, abych byl zatčen v okamžiku, kdy jsem překročil hranice [po návratu z Německa].

Vysvětlením je nenávist a strach jednoho muže – jednoho muže, který se skrývá v bunkru. Smrtelně jsem ho urazil tím, že jsem přežil. Přežil jsem díky dobrým lidem, díky pilotům a doktorům. A pak jsem spáchal ještě závažnější přestupek: neutekl jsem a neschoval se. Pak se stalo něco skutečně děsivého: účastnil jsem se vyšetřování své vlastní otravy a dokázali jsme, že Putin je ve skutečnosti zodpovědný za tento pokus o vraždu. A to toho zlodějského človíčka v bunkru přivádí k šílenství. V důsledku toho prostě zešílí.

Rabín Lionel Blue (F24)

Protože všichni byli přesvědčeni, že je to jen byrokrat, který byl náhodou jmenován do své funkce. Nikdy se neúčastnil žádných debat. Vražda je jediný způsob, jak umí bojovat. Zapíše se do historie jako pouhý travič. Všichni si pamatujeme Alexandra Osvoboditele [Alexandra II.] a Jaroslava Moudrého [Jaroslava I.]. No, teď budeme mít Vladimira Traviče slipů.

Stojím tady, střežen policií, a venku je Národní garda s půlkou Moskvy ohrazenou páskou. To všechno proto, že ten malý muž v bunkru přichází o rozum. Ztrácí rozum, protože jsme dokázali a předvedli, že není zahrabaný v geopolitice; je zaneprázdněný pořádáním schůzek, kde rozhoduje, jak politikům ukrást spodky a potřít je chemickými zbraněmi, aby se je pokusil zabít.

Hlavní věc v celém procesu není to, co se stane mně. Zavřít mě není těžké. Nejdůležitější je, proč se to děje. Děje se to, aby to zastrašilo velké množství lidí. Uvězňují jednoho člověka, aby vyděsili miliony.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]