Zemřela zpěvačka Hana Hegerová, bylo jí 89 let

Hana Hegerová (Jovan Dezort)

Hana Hegerová | FOTO: Jovan Dezort

Ve věku 89 let zemřela zpěvačka, známá šansoniérka Hana Hegerová. Informoval o tom deník Blesk. Hegerová se poslední léta neobjevovala na veřejnosti a nyní byla hospitalizovaná v Nemocnici Na Homolce.

Bohužel, je to tak. Poslední měsíc byl složitý, měla nějaké závažnější zdravotní potíže, kvůli kterým podstupovala dialýzu, potvrdil deníku Blesk jeho zdroj.

Hana Hegerová se narodila 20. října 1931 v Bratislavě jako Carmen Farkašová. V letech 1937–1942 navštěvovala baletní školu Národního divadla v Bratislavě. Chtěla studovat VŠE, ale neměla vyhovující kádrový profil. Pracovala jako úřednice, pak učitelka ve školce.

V letech 1951–1953 absolvovala odborný divadelní kurz při státní konzervatoři v Bratislavě a od třiapadesátého získala angažmá v Divadle Petra Jilemnického v Žilině. Ve filmu poprvé hrála v roce 1954, jako zpěvačka začala vystupovat o tři roky později.

V roce 1958 se Hana přestěhovala do Prahy a na Slovensku nechala muže i syna Matúše. V roce 1960 hrála ve filmech Přežil jsem svou smrt a Policejní hodina, poté absolvovala stáž v Paříži a v roce 1961 nastoupila do divadla Semafor, kde působila až do roku 1966.

V roce 1967 vystoupila s úspěchem v pařížské Olympii, a protože kromě francouzštiny a němčiny zpívala i anglicky a jidiš, jezdila po Evropě a hostovala i na světové výstavě v kanadském Montrealu v roce 1967. Právě tehdy zpívala hity jako Petr a Lucie nebo Lásko prokletá.

Na přelomu 70. a 80. let strávila půl roku ve vězení. Na její účet omylem přišla vyšší finanční částka, která ve skutečnosti patřila Karlu Gottovi. Hegerová se podle vlastních slov domnívala, že jde o honorář z Německa, a nechala si ho, soud to vyhodnotil jako zpronevěru.

Spolupracovala například s dvojicí Petr HapkaMichal Horáček. V roce 2010 vydala své poslední album Mlýnské kolo v srdci mém, více než 20 let od předchozí desky Potměšilý host. Dne 12. srpna 2011 ohlásila konec své koncertní kariéry, v roce 2015 pak zemřel její syn Matúš.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články