Zemská domobrana se sama rozpustila. Další verbuje nové příslušníky

Představitelka domobrany Nela Lisková. Někdy pózuje v maskáčích a s puškou, někdy v kroji.  ()

Zemská domobrana sama sebe rozpustila ke konci roku. Dnes už by neměla existovat. Důvodem k rozpuštění má být podle prohlášení na webu organizace hrozba 200tisícové pokuty od státu. Jeden podivný militantní a k Rusku tíhnoucí subjekt tedy zmizel ze scény. Neznamená to ale, že by jeho členové odhodili své vzduchovky a spálili maskáče. Naopak. Zřejmě jen přestupují.

Nesrovnatelně početnější domobranecká organizace – a také nebezpečnější – Národní domobrana verbuje nové členy. Těch se podle aktuálního vyjádření představitelky této proruské organizace Nely Liskové, hlásí mnoho. „Vzhledem k tomu, že jsem obdržela mnoho Vašich žádostí o zájem se k nám přidat, zde je potřebné info,“ uvádí Lisková v první pracovní den roku 2020 na svém facebooku. Jde o členku Rady Národní domobrany, která se ráda fotí v kroji, maskáčích a hystericky obhajuje ruskou okupaci části Ukrajiny. Na okupované území se jezdí pravidelně poveselit s okupanty.

Národní domobrana se před časem chlubila, že má ve svých řadách až 2500 příslušníků v buňkách rozesetých po celé zemi. Do organizace se následně podařilo proniknout i několika novinářům. Tehdy se ukázalo, že číslo nemusí být až tak pravdivé, a navíc, že ony buňky jsou spíše hospodské pivní debatní kroužky. Ty aktivnější příslušníky potom představují většinou bývalí pohraničníci, kteří chodí na čáru s nostalgií vzpomínat na mládí. Z rozhleden se dívají do kraje, sbírají houby a hrají si s vysílačkami. Tedy vlastně pátrají po uprchlících.

Přesto odborníci upozorňují, že tento pofidérní spolek, výrazně tíhnoucí k Rusku, dezinformačním webům a stojící na vylhané hysterii o migrační vlně ohrožující Českou republiku, by měly mít tuzemské tajné služby pod dohledem. Legrační pánové v maskáčích hlídající při procházce hranici je jedna věc, ale spolek může zahrnovat i bývalé patřičně zfanatizované vojáky a policisty, kteří prošli výcvikem nebo zahraniční misí. A ti mohou být pod vedením Liskové a spol. skutečně nebezpeční.

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]