Policie vyšetřuje brutální útok na mladou ženu, který se před několika dny odehrál u údajného petičního stánku proti Úřadu vlády. Po ostřejší výměně názorů, při níž si ji Ivan Smetana s hanlivými poznámkami z těsné blízkosti natáčel, mu vyrazila mobil z ruky. Smetana ji pak srazil na zem, kde křičící a bránící se ženu několik minut škrtil v „kravatě“. Napadená má na těle modřiny, bolí ji břicho, musí nosit fixační krční límec. Po podání výpovědi a předložení lékařských zpráv podala trestní oznámení.
Poblíž Strakovy akademie v Praze skupina lidí už přes 80 dní čeká na demisi Fialova kabinetu a protestuje proti vládě. Na místě, které vydávají za petiční stánek a kam si nastěhovali i piano nebo mobilní WC, nijak nerušeni úřady táboří, přespávají, pořádají grilovačky, parkují. Kromě toho se na místě množí násilné incidenty a jejich intenzita zjevně roste. Po menší potyčce s mužem, který zhruba přede dvěma měsíci přišel se skupinou aktivistů proti jejich pojetí petičního stánku protestovat, Smetana pokračoval vystrkáním ženy zvednutou kempinkovou stoličkou. Později došlo ke rvačce „petičního výboru“, kterou však tentokrát vyvolala přiopilá dvojice odpůrců. Všechno vyvrcholilo minulý týden zalehnutím a škrcením aktivistky Terezy Hofové.
„Není mi vůbec dobře,“ řekla Hofová deníku FORUM 24. K podání vysvětlení se na policejní služebnu dostavila s ortopedickým límcem na krku. „Bolí mě krk, šíjové svaly, rameno. A samozřejmě břicho. Po těle mám modřiny.“ Jak dlouho bude muset límec nosit, jí lékaři zatím nesdělili. Bude to záležet na rozhodnutí neurologa, který ji má momentálně v péči. Je v pracovní neschopnosti.
Ivan Smetana, dezinformátor s milionovou exekucí a bydlištěm na obecním úřadě ve Frýdku-Místku, se dopustil brutálního násilí proti ženě. Hofová podle svých slov přišla na místo proto, aby si s proruským aktivistou Jiřím Černohorským, který avizoval svou přítomnost, promluvila o masakru v ukrajinské Buči. Do jejich vyostřené debaty na toto téma se vmísil Ivan Smetana. Začal si Hofovou v živém vysílání zblízka natáčet a urážlivě komentovat její vzhled. Přitom trousil poznámky o její možné drogové závislosti. Když jí strčil mobil těsně k obličeji, ohnala se po něm, takže mu telefon vyrazila z ruky. Na to na ni Smetana zaútočil a strhl ji na zem.
Jak je zdokumentováno na videu, v chvatu zvaném „kravata“ pak Hofovou i přes její křik, že se dusí, držel nejméně pět minut na zemi. Ve snaze o vyproštění ho napadená poškrábala. Jeden muž se jí pokoušel znehybnit paže se slovy: „Já jí podržím ruce a ty ji pusť.“ Hofová se snažila mnohem silnějšímu a těžšímu Smetanovi, který na ní ležel, uniknout i kopáním kolem sebe. Jedna z žen z okruhu Smetanových příznivců jí proto plnou vahou sedla na břicho. „Přestaň se cukat a budeš žít,“ vyhrožovala přitom.
Terezu Hofovou poté odvezla sanitka. Ještě během jejího pobytu v nemocnici se dostavili policisté, aby u ní provedli testy na alkohol a na drogy. Výsledek: oba negativní.
Na policejní služebnu ve Vlašské ulici na Praze 1 přišla v pondělí 7. srpna kromě podání vysvětlení podat i trestní oznámení na Ivana Smetanu pro napadení a ublížení na zdraví. Ode dne zveřejnění videí dostává Hofová také množství hrubě vulgárních zpráv a výhrůžek.
Podle ohlasů na sociálních sítích ve společnosti sílí odpor proti skupině, která zneužívá petičního práva ke kempování v centru hlavního města. Ze stanu, kde přespávají, a z celého místa zarovnaného zásobami jídla a všemožnými věcmi se šíří zápach. Zakladatel „slumu“ a jeho stálý obyvatel Ondřej Thor, nepracující a stejně jako Smetana zatížený exekucemi, v živém vysílání přiznal, že znečišťuje okolí. Největší pobouření ale vzbudil právě nedávný násilný útok na ženu. Smetana jej prohlašuje za občanské zadržení pachatele, na které měl prý právo.
Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) ale prý není možné toto „petiční místo“ zrušit a osoby, které v něm už bezmála tři měsíce bydlí, dopouštějí se násilností a nevybíravým způsobem ruší veřejný pořádek, vykázat. Zákon o právu petičním přitom výslovně uvádí, že v místě sloužícím ke sběru podpisů k rušení veřejného pořádku docházet nesmí. Přímo v materiálu Ministerstva vnitra ČR, zveřejněném na jeho webové stránce s názvem Manuál pro obce k zákonu a právu shromažďovacímu, se zase píše, že na petičním místě je zakázáno stanovat a nocovat.
„Nelibost, kterou vyvolávají výjevy před petičním stánkem u vlády, chápu. Taky se mi to nelíbí. Jako ministr vnitra od sebe nehodlám odtrhávat ,petenty‘ a lidi, kteří je tam chodí konfrontovat, ani jednotlivé konflikty nebudu veřejně komentovat. Ale můžu vás ujistit o dvou věcech: zaprvé, ať se nám to líbí, nebo ne, petiční právo je u nás pojaté dost široce a podle zjištění, s kterými policie pracuje, tenhle stánek podmínky splňuje. A zadruhé: policie důsledně řeší všechny incidenty, ke kterým tam dochází. Že se to řešení neodehrává před objektivy mobilů, neznamená, že se to neděje. A poznámka na závěr: ti lidé u stánku se živí pozorností veřejnosti. Nechme je vyhladovět. Stačí, když je pozorně sleduje policie,“ napsal Vít Rakušan na twitter.
Na sociální síti se k věci vyjádřil i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek: „Pokud orgány veřejné moci připustí, že za ,petiční stánek‘ je vydáván páchnoucí slum s karavanem, mobilní toaletou, odpadky a noclehárnou, a nejsou schopny to zatrhnout, pak se jedná o orgány veřejné bezmoci. Pochopme, že se jedná o precedens a test, co všechno si mohou tyhle typy lidí dovolit. Připustíme-li, aby se kanály vylily do ulic, bude úklid mnohem těžší a možná i bolestný.“